47,5 miliarda juanów dochodów z turystyki wskazuje na ożywienie gospodarcze w Chinach

Tegoroczny długi majowy weekend w Chinach, który przypadł w okresie po skutecznej kontroli epidemii koronawirusa, wywołał ożywienie w turystyce i konsumpcji. Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Chin, szacuje się, 115 milionów osób w Chinach podróżowało podczas niedawnej majówki. Dochody z turystyki krajowej w tym czasie osiągnęły 47,56 miliarda juanów. Statystyki w wielu miejscach wykazały również, że przepływ konsumentów w tym okresie wykazywał wyraźny trend wzrostowy.

Był to pierwszy długi weekend po skutecznym ograniczeniu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Wzrost turystyki przewyższył oczekiwania, co potwierdziło prognozę międzynarodowych ekonomistów, że wpływ epidemii jest krótkotrwały, a silny popyt konsumpcyjny Chińczyków promuje chińską gospodarkę do jej ożywienia.
Z raportu Ctrip na temat ożywienia rynku turystycznego wynika, że podczas tegorocznej majówki młodzi Chińczycy stali się główną siłą napędzającą tę branże. Są to głównie młodzi urodzeni w latach 90. oraz w wieku milenijnym. Najpopularniejszym celem ich podróży było Jiuzhaigou – światowe dziedzictwo przyrodnicze i pierwszy rezerwat przyrody w Chinach, miasto Chengdu i Zhangjiajie czyli pierwszy narodowy park leśny w Chinach, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Naturalnego UNESCO.
W Pekinie liczba turystów, odwiedzających najważniejsze zabytki stolicy, jest oczywiście mniejsza niż podczas długiego weekendu w poprzednich latach. Nie wielu odwiedzających odnotowano na przykład na odcinku Wielkiego Muru w Mutianyu. Widać efekty surowej restrykcji w ograniczeniu liczby turystów w celu zapobiegania epidemiom.
Dochody z turystyki krajowej w czasie majówki w wysokości 47,56 miliarda juanów stanowią około 40 proc. w porównaniu z majówką w 2019 roku. Z powodu epidemii liczba turystów krajowych podczas w tym okresie została zmniejszona w porównaniu z rokiem poprzednim, w którym wyniosła 195 milionów. Niemniej jednak specjaliści z branży są zdania, że wzrost przekroczył oczekiwania, a zaufanie do konsumpcji turystycznej rośnie.
Odnotowano także wzrost konsumpcji w sklepach. Podczas długiego weekendu sprzedaż w wielu centrach handlowych w Wuhanie, mieście najbardziej dotkniętym koronawirusem, osiągnęła poziom sprzed wybuchu epidemii. W Szanghaju zainaugurowano „Święto wielkiej sprzedaży”, podczas którego w zaledwie 18 godzin łączna wartość rachunków przekroczyła 10 miliardów juanów. To pokazuje silną siłę konsumpcyjną Chińczyków.
Raport Alibaba na temat konsumpcji podczas majówki 2020 roku pokazuje, że towary związane z życiem rodzinnym stały się głównym przedmiotem konsumpcji. Dane Taobao i Tmall pokazują, że od 1 do 3 maja sprzedaż AGD i sprzętów kuchennych wzrosła o 196 proc. i 89 proc. rok do roku, a materiały do remontu domu i sprzęt oświetleniowy wzrosły odpowiednio o 101 proc. i 53 proc.
Należy zauważyć, że walki z koronawirusem w Hubei i Wuhanie osiągnęły znaczące sukcesy, a chińskie działania w zakresie zapobiegania i kontroli epidemii uzyskały ważne rezultaty strategiczne. Była to przesłanka do bezpiecznego rozpoczęcia podróży przez Chińczyków podczas długiego majowego weekendu. W ciągu ostatnich trzech miesięcy chiński rząd i chińska partia rządząca działały skutecznie. Dziesiątki tysięcy personelu medycznego podjęły ciężkie wysiłki, a 1,4 miliarda Chińczyków świadomie przestrzegało obostrzeń podczas epidemii. Dzięki temu Chiny były krajem na świecie, który najwcześniej zareagował na koronawirusa i wyszedł z epidemii. Od 2 maja, gdy Wuhan obniżył stopień alarmowy, wszystkie prowincje w Chinach mają stopień reagowania kryzysowego na poziomie 2 lub niżej. Dzięki własnym wysiłkom Chińczycy mogli wyjść z domu i udać się na wycieczki.
Wznowienie pracy i produkcji chińskich przedsiębiorstw nadal postępuje, a coraz więcej chińskich fabryk zaczęło działać, co stanowi silną odpowiedź na argument, że chińska gospodarka upadła. Jako kraj, który od wielu lat przyczynia się do prawie 30 proc. wzrostu gospodarczego na świecie, Chiny skutecznie ograniczają epidemię i przyspieszają powrót do pracy i produkcji, co dodaje wiarę oraz siłę napędową do wznowienia gospodarki światowej.
Wyniki konsumpcji turystycznej podczas majówki pokazują, że epidemia nie wpłynęła zasadniczo na popyt w Chinach.
Można powiedzieć, że Chiny przeszły „wielki sprawdzian”, a wyniki testu pozwoliły również władzom i mieszkańcom na zmniejszenie obawy o powrót epidemii. W przyszłości Chiny mogą korzystać z doświadczeń związanych z majówką i zgodnie z wymogami zapobiegania i kontroli epidemii, stopniowo promować dalsze uwolnienie turystyki i powiązanych branż.