18 kwietnia 2024

Dostali tęgie lanie na pożegnanie

Hiszpańscy piłkarze dość bezceremonialnie przerwali krótki sen o potędze młodzieżowej reprezentacji Polski i jej trenera Czesława Michniewicza. Biało-czerwoni przegrali z nimi 0:5 i ostatecznie w mistrzostwach Europy do lat 21 zajęli nic nie dające 3. miejsce w grupie A.

Pięć bramek nie odzwierciedla różnicy klas dzielących oba zespoły. Hiszpanie przy większym szczęściu mogli zdobyć jeszcze drugie tyle goli. Trener polskiej drużyny Czesław Michniewicz nic nie zmienił w taktyce, jaka przyniosła mu zaskakujące powodzenie we wcześniejszych spotkaniach z Belgami (3:2) i (1:0). Ponownie ustawił swoich piłkarzy w dwóch liniach i kazał im bronić strefowo dostępu do pola karnego. Tej taktyki nie zmienił do końca spotkania, chociaż już w pierwszym kwadransie rywale oddali na bramkę Kamila Grabary aż 11 strzałów. W końcu osiągnęli efekt w 16. minucie objęli prowadzenia, a na przerwę schodzili z przewagą trzech goli, która zapewniała im pierwsze miejsce w grupie A, awans do półfinału mistrzostw Europy oraz olimpijskie paszporty do przyszłorocznych igrzysk w Tokio.

Biało-czerwoni zagrali w spotkaniu z Hiszpanią bez swojego najskuteczniejszego strzelca i lidera zespołu Dawida Kownackiego, któremu w meczu z Włochami odnowiła się kontuzja. Ale nawet z nim w składzie wybrańcy trenera Michniewicza nie mieliby żadnych szans na wywalczenie korzystnego rezultatu, czyli co najmniej remisu. Nasi piłkarze odstawali od swoich hiszpańskich rówieśników nie tylko umiejętnościami gry indywidualnej i zespołowej, w technice operowania piłką czy w kreatywności przy konstruowaniu akcji ofensywnych, lecz także pod względem kondycyjnym, a nawet w poziomie zaangażowania. Reprezentacja U-21 wraca zatem z mistrzostw na tarczy i na dodatek upokorzona.