FIFA ponownie doceniła Lewandowskiego

Jan T. Kowalski
FIFA ponownie doceniła Lewandowskiego

Robert Lewandowski po raz drugi z rzędu wygrał plebiscyt FIFA na piłkarza roku (The Best FIFA Men’s Player 2021). Polak w finałowej rozgrywce wyprzedził Leo Messiego i Mohameda Salaha, a także ośmiu innych nominowanych do nagrody graczy: Karima Benzemę, N’Golo Kante, Kuliana Mbappe, Jorginho, Cristiano Ronaldo, Kevina De Bruyne, Neymara i Earlinga Haalanda.

Ze względu na pandemię koronawirusa poniedziałkowa gala FIFA The Best w Zurychu odbyła się bez udziału publiczności. Z większością uczestników i laureatów łączono się wirtualnie. Finałowe trójki nominowanych w poszczególnych kategoriach znane były już wcześniej. Przypominamy wszystkich bohaterów wieczoru. Piłkarz Roku – Robert Lewandowski (Polska/Bayern Monachium), Lionel Messi (Argentyna/FC Barcelona/ Paris Saint-Germain), Mohamed Salah (Egipt/FC Liverpool); Piłkarka Roku: Jennifer Hermoso (Hiszpania/FC Barcelona), Sam Kerr (Australia/Chelsea FC Women), Alexia Putellas (Hiszpania/FC Barcelona); Bramkarz Roku: Gianluigi Donnarumma (Włochy/AC Milan/Paris Saint-Germain), Edouard Mendy (Senegal/Chelsea Londyn), Manuel Neuer (Niemcy/Bayern Monachium); Bramkarka Roku: Ann-Katrin Berger (Niemcy/Chelsea FC Women), Christiane Endler (Chile/Paris Saint-Germain/Olympique Lyon), Stephanie Lynn Marie Labbe (Kanada/FC Rosengard/Paris Saint-Germain); Trener Roku (mężczyźni): Pep Guardiola (Hiszpania/Manchester City), Roberto Mancini (Włochy/reprezentacja Włoch), Thomas Tuchel (Niemcy/Chelsea Londyn); Trener Roku (kobiety): Lluis Cortes (Hiszpania/FC Barcelona), Emma Hayes (Anglia/Chelsea FC Women), Sarina Wiegman (Holandia/reprezentacja Holandii, reprezentacja Anglii). Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach za 2021 rok zostali: Piłkarz Roku – Robert Lewandowski; Piłkarka Roku – Alexia Putellas; Bramkarka roku: Christiane Endler; Bramkarz roku: Edouard Mendy; Trenerka roku: Emma Hayes; Trener roku: Thomas Tuchel. Ponadto przyznano: Nagroda kibiców – kibice reprezentacji Danii i Finlandii; Nagroda im. Ferenca Puskasa (gol roku) – Erik Lamela (FC Sevilla); Nagroda Fair Play – reprezentacja Danii wraz ze sztabem medycznym; Nagroda specjalna: Christine Sinclair (Portland Thorns); Nagroda dla najlepszego strzelca w historii meczów reprezentacji narodowych – Cristiano Ronaldo (reprezentacja Portugalii); Najlepsza jedenastka FIFPro kobiet – Christiane Endler, Lucy Bronze, Wendie Renard, Millie Bright, Magdalena Eriksson, Estefania Banini, Carli Lloyd, Barbara Bonansea, Vivianne Miedema, Marta, Alex Morgan; Najlepsza jedenastka FIFPro mężczyzn: Gianluigi Donnarumma, David Alaba, Ruben Dias, Leonardo Bonucci, Jorginho, N’golo Kante, Kevin De Bruyne, Cristiano Ronaldo, Erling Haaland, Robert Lewandowski, Leo Messi.
Dla polskich kibiców najważniejszy rzecz jasna był wybór laureata nagrody „The Best FIFA Men’s Player 2021”, czyli inaczej mówiąc „Piłkarza Roku 2021 w plebiscycie organizowanym przez FIFA. Lewandowski zwyciężył w nim w 2020 roku, co dla niego było jednak tylko nagrodą pocieszenia, jako że z powodu odwołania przez redakcję „France Football” plebiscytu „Złotej Piłki” nie otrzymał wtedy upragnionej nagrody. A w 2021 roku dziennikarze ze 180 krajów zaproszeni do głosowania przez francuski miesięcznik uznali, że bardziej na to prestiżowe wyróżnienie zasłużył Leo Messi. „Lewemu” przypadło drugie miejsce, najwyższe jakie kiedykolwiek w tym plebiscycie zajął polski piłkarz, czym przebił Kazimierza Deynę i Zbigniewa Bońka, którzy w latach 1974 i 1982 zdobyli trzecie lokaty. France Football” wybiera piłkarza roku od 1956, FIFA swój plebiscyt powołała do życia dopiero w 1991 roku, ale dzisiaj obie te nagrody są przez piłkarzy jednakowo cenione, chociaż głównie przez tych, którzy je wygrywają. Pokazał to dobitnie Messi, który wiedząc, że przegrał z Lewandowskim, pokazał się na ekranie monitora w T-shircie i nawet nie chciało mu się gadać.
Z reguły werdykty w obu plebiscytach pokrywały się, ale nie zawsze laureat „Złotej Piłki” otrzymywał również nagrodę FIFA. Niemal w co trzeciej edycji piłkarzy roku na świecie było dwóch. Tak zdarzyło się już w premierowej edycji plebiscytu FIFA. W 1991 roku „Złota Piłka” trafiła do Francuza Jeana-Pierre’a Papina, a pierwszym laureatem nagrody FIFA został Niemiec Lothar Matthaeus. Trzy lata później elektorzy „France Football” nagrodzili Bułgara Christo Stoiczkowa, natomiast FIFA Brazylijczyka Romario. W 1996 roku „Złotą Piłkę” otrzymał kapitan mistrzów Europy, Niemiec Matthias Sammer, ale w plebiscycie FIFA triumfował 20-letni wówczas Brazylijczyk Ronaldo. Na przełomie wieków o miano najlepszego piłkarza na świecie rywalizowali Portugalczyk Luis Figo i Francuz Zinedine Zidane. W 2000 roku ten pierwszy wygrał plebiscyt „France Football”, a drugi „FIFA”. Rok później Portugalczyk otrzymał nagrodę FIFA, natomiast „Złotą Piłkę” zgarnął Anglik Michael Owen. W 2004 roku nagrodę „France Football” otrzymał Ukrainiec Andrij Szewczenko, zaś nagrodę FIFA przyznano Brazylijczykowi Ronaldinho. W 2021 roku laureatów też będzie dwóch – Leo Messi i Robert Lewandowski. Od 2005 roku werdykty obu kapituł były jednomyślne, ale warto podkreślić, że większość tego czasu przypada na dominację duetu Messi – Cristiano Ronaldo, a ponadto w latach 2010-2015 FIFA i „France Football” przyznawały nagrodę wspólnie. Oba plebiscyty różnią się sposobem wyboru laureatów. W „Złotej Piłce” grono elektorów tworzy 180 dziennikarzy z całego świata, w plebiscycie FIFA skład jury jest bardziej zróżnicowany i co za tym idzie, jego werdykt można uznać za bardziej sprawiedliwy. Głosy oddają bowiem selekcjonerzy i kapitanowie drużyn narodowych, ponad 300 dziennikarzy oraz kibice w głosowaniu internetowym. Głosy każdej z grup ważą po 25 procent.
Kapitan reprezentacji Polski i najskuteczniejszy piłkarz 2021 roku na świecie w swoim drugi z rzędu triumfie w plebiscycie FIFA nie pokonał rywali tak bezdyskusyjnie jak za pierwszym razem. Za 2020 rok otrzymał komplet 52 punktów – aż 14 więcej od drugiego w zestawieniu Cristiano Ronaldo i 17 więcej od trzeciego Leo Messiego. Za 2021 otrzymał 48 punktów, drugi Messi miał 44, a trzeci w zestawieniu Mohamed Salah otrzymał 39 głosów. A tak elektorzy obdzielili nimi pozostałych graczy z jedenastki nominowanych do nagrody: 4. Karim Benzema – 30 głosów; 5. N’Golo Kante i Jorginho – po 24; 7. Cristiano Ronaldo – 23 głost; 8. Kulian Mbappe – 16 głosów; 9. Kevin De Bruyne – 11 głosów; 10. Neymar – 10 głosów; 11 – Earling Haaland – 7 głosów. „Lewy” został doceniony przez trenerów i kapitanów reprezentacji narodowych oraz przez dziennikarzy – w tych trzech grupach elektorów zwyciężył bezdyskusyjnie. Ale w głosowaniu kibiców otrzymał 350 wskazań i zajął trzecią lokatę – więcej głosów od niego otrzymali Leo Messi (708 tysięcy) i Mahomed Salah (528 tysięcy). Nie ulega jednak wątpliwości, że Lewandowski uczciwie zapracował na tytuł „Piłkarza Roku 2021”. Miejmy nadzieje, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i życzmy mu, by w 2022 roku sięgnął po obie te prestiżowe nagrody.

Poprzedni

Chiny życzliwe dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Następny

Szykują się powrót Nawałki