Kobieta zrobi porządek w FIFA?

Kongres FIFA dokonał epokowego wyboru, mianując na stanowisko sekretarza generalnego organizacji kobietę. Przyjęto też Kosowo i Gibraltar.

Fatma Samba Diouf Samoura z Senegalu została pierwszą kobietą w historii, która sprawować będzie funkcję sekretarza generalnego Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA). Fatma Samba Diouf Samoura została wybrana podczas 66. Kongresu odbywającego się w Mexico City. 54-letnia Samoura przez ostatnie 21 lat koordynująca w Afryce programy pomocowe Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zastąpi zawieszonego przez komisję etyki FIFA Francuza Jerome Valcke’a, który jest zamieszany w aferę korupcyjną. Jego następczyni do tej pory nie zajmowała się futbolem, mimo to jest pewna, że poradzi sobie na nowym stanowisku. „Uważam, że powierzona mi rola jest idealna dla moich umiejętności i doświadczenia. Nie mogę już się doczekać, gdy swoim doświadczeniem w zarządzaniu zreformuję pracę związku i wprowadzę go na wyższy poziom” – zapewnia.
Na tym samym kongresie działacze FIFA przyjęli w poczet organizacji dwa kolejne kraje – Kosowo i Gibraltar. Ta decyzja niesie jednak pewne komplikacje, bo nowi członkowie mogą wziąć udział w kwalifikacjach do mistrzostw świata w 2018, a jak wiadomo podział na grupy w Europie został już dokonany. Logicznym rozwiązaniem byłoby dolosować Kosowo i Gibraltar do grup H i I, które mają po pięć ekip, ale pojawia się tu problem natury politycznej. Kosowo jest w złych relacjach z Bośnią i Hercegowiną, Grecją oraz Ukrainą, a z Gibraltarem nie chce grać z kolei Hiszpania, która nie uznaje go za suwerenne państwo.
FIFA na razie nie podjęła decyzji w tej sprawie, a eliminacje zaczną się już we wrześniu.

Poprzedni

Lewandowski królem

Następny

Cios w Boko Haram