18 kwietnia 2024

Liga Mistrzów UEFA: Popisy kandydatów do Złotej Piłki

’@FCBayernEN – Twitter

Po trzech kolejkach Ligi Mistrzów komplet dziewięciu punktów na koncie mają cztery zespoły – Bayern Monachium, Ajax Amsterdam, FC Liverpool i Juventus Turyn. Bawarska jedenastka jest w tym gronie najskuteczniejsza – strzeliła już 12 goli nie tracąc żadnego. Pięć z tych bramek zdobył Robert Lewandowski.

Do 70. minuty na Estadio da Luz w Lizbonie był bezbramkowy remis, bo rumuński arbiter Ovidiu Hategan po interwencjach VAR nie uznał Bayernowi dwóch goli – Roberta Lewandowskiego w 43. i Thomasa Muellera w 52. minucie. Ale też piłkarze portugalskiej drużyny nie przebierali w środkach, zwłaszcza bezlitośnie poniewierali Lewandowskiego. „Lewy” musiał toczyć niemal bokserskie boje z ze stoperami Benfiki Janem Vertonghenem i Nicolasem Otamendi. Gracze portugalskiej drużyny do przerwy faulowali 13 razy, w tym czterokrotnie polskiego napastnika Bayernu. Po zmianie stron gracze Benfiki z każdą minutą coraz wyraźniej odstawali od prących wciąż do ataku graczy bawarskiej jedenastki. W 70. minucie Leroy Sane dał Bayernowi prowadzenie zdobywając gola po kapitalnie wykonanym rzucie wolnym. Dziesięć minut później było już 2:0 po samobójczym trafieniu Evertona, a w 82. minucie swoje piąte trafienie w tej edycji Ligi Mistrzów zaliczył Lewandowski, zaś dwie minuty później kanonadę zakończył Sane –bezsprzecznie ojciec zwycięstwa bawarskiej ekipy (dwa gole i asysta). Po trzech kolejkach Bayern z kompletem punktów i bilansem bramkowym 12:0 jest liderem grupy E, mając już pięć punktów przewagi nad drugą Benficą i sześć nad trzecią Barceloną, która w końcu przełamała fatalną passę porażek pokonując u siebie 1:0 Dynamo Kijów (reprezentant Polski Tomasz Kędziora grał do 78. minuty).
Trzeci z polskich piłkarzy uczestniczących w tej edycji Ligi Mistrzów, Wojciech Szczęsny, miał nie mniejsze powody do zadowolenia niż Lewandowski, bo Juventus Turyn wygrał na wyjeździe z Zenitem Petersburg 1:0 i także z kompletem punktów oraz bilansem bramkowym 5:0 umocnił się na prowadzeniu w grupie H. Tylko Szczęsny jak na razie dotrzymuje kroku bramkarzowi Bayernu Manuelowi Neuerowi – obaj są jedynymi bramkarzami w stawce 32 drużyn, którzy po trzech kolejkach spotkań zachowali czyste konta. A wypada wspomnieć, że w grupie H gra obrońca trofeum Chelsea Londyn. Ekipa „The Blues” w 3. kolejce rozbiła u siebie Malmoe FF 4:0, a dwa gole z rzutów karnych dla londyńczyków zdobył Jorginho, jeden z najpoważniejszych kandydatów do tegorocznej nagrody „Złotej Piłki”. Naturalizowany we Włoszech Brazylijczyk w tym roku wygrał Ligę Mistrzów z Chelsea i mistrzostwo Europy z reprezentacją Italii.
W gronie jego najgroźniejszych konkurentów wymieniany jest też Lewandowski, ale także Karim Benzema (Real Madryt), Kylian Mbappe, Leo Messi i Neymar (Paris Saint-Germain), Kevin de Bruyne (Manchester City) i Mohamed Salah (FC Liverpool) – oni wszyscy strzelili gole w trzeciej kolejce, a Messi tak samo jak Jorginho nawet dwa. „Lewy” chyba już powinien pogodzić się z faktem, że nagrody redakcji „France Football” także w tym roku nie dostanie. Na pewno nie zdobędzie jej też Cristiano Ronaldo, ale Portugalczyk przypomniał o sobie zdobywając bramkę na 3:2 przesądzającą o wygranej Manchesteru United z Atalantą Bergamo.
Tak na marginesie – w nocy przed meczem na Old Trafford, którego rozjemcami byli polscy sędziowie z Szymonem Marciniakiem w roli głównego, w hotelu w którym kwaterowała ekipa Atalanty aż pięciokrotnie włączał się alarm przeciwpożarowy. Być może to tylko przypadek, ale gracze włoskiego zespołu raczej do meczu porządnie wyspani nie przystąpili. „Mam nadzieję, że nasi fani też tak będą wspierać naszych piłkarzy, gdy Manchester United przyjedzie do Bergamo” – pół żartem, pół serio skomentowała na Instagramie sytuację Roksana Malinowska, żona ukraińskiego skrzydłowego Atalanty Rusłana Malinowskiego.
WYNIKI LIGI MISTRZÓW 2021/2022

Grupa A

1. kolejka: Club Brugge – Paris Saint-Germain 1:1;Manchester City – RB Lipsk 6:3
  2. kolejka: Paris Saint-Germain – Manchester City 2:0; RB Lipsk – Club Brugge 1:2
  3. kolejka: Paris Saint-Germain – RB Lipsk 3:2; Club Brugge – Manchester City 1:5

Grupa C

1. kolejka: Besiktas Stambuł – Borussia Dortmund 1:2; Sporting Lizbona – Ajax 1:5
  2. kolejka: Ajax – Besiktas Stambuł 2:0;
    Borussia Dortmund – Sporting Lizbona 1:0
  3. kolejka: Ajax – Borussia Dortmund 4:0; Besiktas Stambuł – Sporting Lizbona 1:4
  4. Ajax 3 9 11:1
  5. Borussia 3 6 3:5
  6. Sporting 3 3 5:7
  7. Besiktas 3 0 2:8

Grupa D

1. kolejka: Sheriff Tiraspol – Szachtar Donieck 2:0; Inter Mediolan – Real Madryt 0:1

Grupa F

1. kolejka: Young Boys Berno – Manchester United 2:1; Villarreal – Atalanta Bergamo 2:2

Grupa H

1. kolejka: Chelsea Londyn – Zenit Petersburg 1:0; Malmoe FF – Juventus Turyn 0:3
  2. kolejka: Juventus – Chelsea 1:0; Zenit Petersburg – Malmoe FF 4:0
  3. kolejka: Zenit – Juventus 0:1;Chelsea – Malmoe FF 4:0
  4. Juventus 3 9 5:0
  5. Chelsea 3 6 5:1
  6. Zenit 3 3 4:2
  7. Malmoe F 3 0 0:11