19 kwietnia 2024

Piłka ręczna: Duńczycy znów najlepsi na świecie

W rozegranym w minioną niedzielę finale mistrzostw świata piłkarzy ręcznych broniąca tytułu reprezentacja Danii pokonała Szwecję 26:24. Brązowy medal wywalczyli Hiszpanie pokonując w meczu o 3. miejsce Francję 35:29. Kolejne lokaty w Top 10 zajęły: Węgry, Norwegia, Egipt, Katar, Słowenia i Portugalia. Polska wywalczyła 13. miejsce.

Dla szwedzkich szczypiornistów już występ w wielkim finale MŚ 2021 był sukcesem, bo rozgrywanym w Egipcie czempionacie w ich kadrze zabrakło aż siedmiu kluczowych zawodników. Ich dublerzy spisali się jednak rewelacyjnie, pokonując m.in. w półfinale wielokrotnych mistrzów świata Francuzów. W meczu o złoty medal stoczyli z obrońcami tytułu wyrównany bój, ale Duńczycy mieli w swoich szeregach Mikkela Hansena oraz w bramce fenomenalnie usposobionego tego dnia Niklasa Landina.
Lider duńskiego zespołu miał słabszy dzień tylko w ćwierćfinałowej potyczce z gospodarzami turnieju Egipcjanami i z tego powodu mistrzowie świata zwyciężyli dopiero w rzutach karnych. Ale już półfinale jeden z najwybitniejszych piłkarzy ręcznych w ostatnich latach znów grał jak z nut i sam rzucił Hiszpanom 12 bramek. Hansen, który w całym turnieju rzucił 48 bramek, został uznany za najlepszego gracza egipskiego turnieju.
Reprezentacja Danii zdobywając po raz drugi raz mistrzostwo świata awansowała na piąte miejsce w klasyfikacji wszech czasów, której liderami są sześciokrotni mistrzowie – Francuzi. W tegorocznym czempionacie trójkolorowi musieli się jednak zadowolić jedynie czwartą lokatą, bo w meczu o trzecie miejsce lepsza od nich okazała się ekipa dwukrotnych mistrzów globu – Hiszpania, w której pierwsze skrzypce grali występujący na co dzień w Łoży Vive Kielce bracia Alex i Daniel Dujshebaevowie(obaj zdobyli w sumie 14 bramek).
A tak prezentuje się najlepsza „7” egipskiego turnieju: bramkarz – Andreas Palicka (Szwecja), lewoskrzydłowy – Hampus Wanne (Szwecja), lewy rozgrywający – Mikkel Hansen (Dania), środkowy rozgrywający – Jim Gottfridsson (Szwecja), prawy rozgrywający – Matthias Gidsel (Dania), prawoskrzydłowy – Ferran Sole (Hiszpania), kołowy Ludovic Fabregas (Francja).
Występująca w tych mistrzostwach reprezentacja Polski zajęła w turnieju 13. miejsce.