Trzysta lat więzienia

W Stanach Zjednoczonych znowu jest głośno o Larrym Nassarze, był lekarzu amerykańskie kadry gimnastyczek, który dwa lata temu za wykorzystywanie seksualne nieletnich zawodniczek został skazany na łączną karę 300 lat więzienia. Netflix nakręcił o tej sprawie film dokumentalny, ale to jeszcze nie kończy afery, bo 250 ofiar Nassara domaga się od federacji gimnastycznej gigantycznego odszkodowania.

Netflix wyprodukował film dokumentalny o przestępczej działalności lekarza kadry giomastyczek USA Larrego Nassara pt. „Sportowiec A” w reżyserii Bonniego Cohena i Jona Shenka. Przypomniano w nim, że aferę wykryli i rozpracowali dziennikarze gazety „Indianapolis Star” – Marisa Kwiatkowski, Mark Alesia, Tim Evans oraz Steve Bert. Oni jako pierwsi poinformowali o haniebnej działalności Nassara, ale duzy udział w tym mieli też John Manly i Angela Povilaitis, prawnicy reprezentujący wykorzystywane zawodniczki oraz detektyw Andrea Munford, który odkrył pornografię dziecięcą trzymaną w domu przez Nassara. Trzy główne bohaterki filmu to gimnastyczki Maggie Nichols, Jamie Dantzscher i Rachael Denhollander. Ostatni z wymienionych jest dzisiaj prawniczką. Oba była pierwszą z poszkodowanych, która publicznie oskarżyła Nassara. Dokument Netflixa ujawnia, że początkowo to nie lekarz kadry gimnastyczek był głównym celem dochodzenia przeprowadzonego przez amerykański dziennik. Tym celem było ujawnienie nieprawidłowości w amerykańskim związku gimnastycznym (USAG) w związku podejrzeniami o wykorzystywanie seksualne zawodniczek. Nikt w 2015 roku jeszcze nie zdawał sobie sprawy, że główny lekarz amerykańskiej reprezentacji, zajmujący się zawodniczkami nieprzerwanie od 20 lat, może mieć na sumieniu takie obrzydliwe czyny.
Jak to się stało, że Nassar tak długo bezkarnie wykorzystywał nieletnie zawodniczki? Dokument Netflixa sugeruje, że to wina działaczy amerykańskiej federacji gimnastycznej, którzy dla medali i idących za nimi dotacji sponsorów przyzwalali na stosowanie w treningu brutalnych metod przeflancowanych na grunt europejski przez rumuńskich emigrantów, małżeństwo Marthę i Belę Karolyi. Małżeństwo miało w swoim kraju pod trenerską opieką między innymi słynną Nadię Comaneci, pięciokrotną mistrzynię olimpijską. Ich metoda polegała na odizolowaniu nieletnich zawodniczek od otoczenia i zmuszania ich przy pomocy terroru fizycznego i psychicznego do nadludzkiego wysiłku. Nassar w takim zamkniętym środowisku zastraszonych nastoletnich dziewczynek znalazł idealne miejsce do bezkarnego zaspokajania swoich pedofilskich skłonności.
Reżyserzy dokumentu zdradzili, że kluczową postacią w dochodzeniu „Indianapolis Star” była Jennifer Sey, mistrzyni USA z 1986 roku, która dwa lata później rzuciła gimnastykę. Gdy kilka lat temu zaczęły pojawiać się pierwsze oskarżenia pod adresem Nassara, Sey pomogła dziennikarzom dotrzeć do wielu jego ofiar. Tytułowy „Sportowiec A” to 22-letnia dziś Maggie Nichols. O przestępstwach Nassara miała poinformować USAG już w czerwcu 2015 roku, ale jej zeznanie nie zostało poważnie potraktowane. Denhollander, która obecnie jest adwokatem, miała 15 lat, gdy po raz pierwszy zetknęła się z Nassarem. Przez półtora roku była przez niego wielokrotnie wykorzystywana, a on wmawiał jej, że to taka „forma terapii”. Denhollander długo o tym milczała, aż do momentu w 2016 roku przeczytała artykuł w „Indianapolis Star”. Wtedy podzieliła się ze światem także swoją historią.
W sumie w procesie udowodniono Nassarowi wykorzystanie seksualne 250 młodych kobiet. We wszystkich procesach została za swoje przewiny skazany łącznie na 300 lat więzienia. To oznacza, że 57-letni obecnie lekarz nie opuści murów więzienia już do końca życia. Jego żona w 2017 roku rozwiodła się z nim uzyskując od sądu wyłączną opiekę nad trójką ich dzieci. Ofiary Nassara czekają teraz na odszkodowania. Początkowo amerykańska federacja gimnastyczna twierdziła, że jest niewypłacalna, ale niedawno zmieniła zdanie i zaproponowała wypłatę odszkodowań w wysokości 215 mln dolarów. Raz ruszonej lawiny nic już nie zatrzyma.