29 marca 2024

Tylko trzy medale Polaków w Pekinie?

Firma Gracenote zweryfikowała swoje prognozy medalowe przed zimowymi igrzyskami w Pekinie. Jeszcze w październiku jej analitycy przewidywali, że Polacy zdobędą pięć medali, teraz twierdzą, że tylko trzy.

Opublikowana 22 grudnia najnowsza prognoza analityków Gracenote zakłada, że biało-czerwoni wywalczą w Pekinie trzy medale – jeden złoty i dwa brązowe. Gdyby te przewidywania się potwierdziły, nasza olimpijska reprezentacja w klasyfikacji medalowej igrzysk zajęłaby 20. miejsce. A wedle analiz firmy Gracenote najwięcej olimpijskich krążków wywalczy ekipa Norwegii, bo aż 45 medali, w tym 21 złotych. W porównaniu z październikowym zestawieniem Gracenote notowania medalowe Polaków zmniejszono o dwa krążki. Jeszcze dwa miesiące temu analitycy tej firmy przyznawali naszym sportowcom pięć medali – jeden złoty, jeden srebrny i trzy brązowe. Po złoto w konkursie na skoczni normalnej miał sięgnąć Piotr Żyła, panczenistka Natalia Maliszewska zdobyć srebro w short tracku, zaś brąz mieli wywalczyć Dawid Kubacki (w konkursie na skoczni normalnej), Kamil Stoch (w konkursie na dużej skoczni) i drużyna skoczków. W najnowszym zestawieniu Gracenote już nie podaje nazwisk ewentualnych medalistów, zapewne dlatego, że zarówno Żyła, jak i Kubacki swoimi wynikami w tym sezonie raczej nie zachęcają do snucia takich optymistycznie względem nich prognoz. Niezmiennie natomiast w gronie potencjalnych medalistów pozostaje Kamil Stoch, nasz trzykrotny złoty medalista olimpijski, a w obecnym sezonie jako jedyny z Polaków, który zdołał wywalczyć miejsce na podium w zawodach Pucharu Świata.
Przypomnijmy, że przed czterema laty w Pjongczangu reprezentacja Polski wywalczyła dwa medale – wspomniany Stoch zdobył krążek z najcenniejszego kruszcu w konkursie na dużej skoczni oraz brązowy w konkursie drużynowym. Przedstawiciele innych dyscyplin nie liczyli się w rywalizacji o miejsca na podium. Najbardziej udane dla Polaków igrzyska to Vancouver 2010 i Soczi 2014 – na obu imprezach zdobyli po sześć medali. ZIO 2022 w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego.