26 kwietnia 2024

Zadymy na meczach Pucharu Polski

Prowadzone przez PZPN rozgrywki o Puchar Polski stały się imprezą podwyższonego ryzyka. Atmosferę zagrożenia wywołali kibole Śląska Wrocław, którzy przerwali w Łodzi mecz z Widzewem oraz kibole outsidera II ligi Gryfa Wejcherowo strzelający z rakietnic do bramkarza Lechii Gdańsk.

Występujący w II lidze Widzew pokonał wicelidera ekstraklasy Śląsk 2:0, ale na stadionie działy się dantejskie sceny sprowokowane przez kibiców zespołu gości. Mecz w pierwszej połowie został przerwany na kilka minut, bo fani wrocławskiej drużyny odpalili race i próbowali sprawdzić się w walce na pięści z kibicami Widzewa. Ich zapał policjanci ugasili przy pomocy armatki wodnej oraz aresztując kilkudziesięciu najbardziej wyrywnych gości. W Wejherowie służby porządkowe nie miały takich problemów, bo działacze Gryfa nie zgodzili się na przyjęcie kibiców Lechii. Niestety, nie przypilnowali odpowiednio kibiców swojej drużyny, bo kilku z nich urządziło sobie konkurs strzelania z rakietnic do bramkarza gdańskiego zespołu Zlatana Alomerovicia. Gryf przegrał 2:3 z Lechią Gdańsk. „Pierwszy raz coś takiego widziałem na meczu” – skomentował zdarzenie trener Lechii Piotr Stokowiec.

PZPN potępił te przejawy agresji i naruszeń prawa w oficjalnym komunikacie, a organy dyscyplinarne przygotowały stosowne sankcje, nie zmienia to jednak faktu, że w polskim futbolu budzą się jakieś uśpione ciemne moce i trzeba spodziewać się kolejnych takich zadym.

Wyniki 1/32 finału Pucharu Polski:
Cracovia – Jagiellonia Białystok 4:2, Gryf Wejherowo – Lechia Gdańsk 2:3, Ruch Chorzów – Stomil Olsztyn 3:3 pd. 3-4, Pogoń Siedlce – Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0, Chemik Police – Stal Stalowa Wola 0:4, GKS Jastrzębie – Bruk-Bet Nieciecza 1:0, Zagłębie II Lubin – Miedź Legnica 2:2 pd. k. 1-3, Rekord Bielsko-Biała – Concordia Elbląg 2:1, Legia II Warszawa – Wigry Suwałki 2:0, Elana Toruń – Radomiak Radom 1:2, Chełmianka Chełm – Znicz Pruszków 3:3 pd. k. 5-4, Błękitni Stargard – Wisła Kraków 2:1, Chojniczanka Chojnice – Raków Częstochowa 0:1, Stal Rzeszów – Pogoń Szczecin 0:1, KSZO Ostrowiec – Sandecja Nowy Sącz 1:3, GKS Katowice – Warta Poznań 0:0 pd. k. 5-3, Gryf Słupsk – Górnik Łęczna 1:3, Widzew Łódź – Śląsk Wrocław 2:0, Hutnik Kraków – Resovia 2:3, Chemik Bydgoszcz – Wisła Płock 0:1, Stal Brzeg – Olimpia Elbląg 1:2, KS Stilon Gorzów Wlkp. – Olimpia Zambrów 5:1, Chrobry Głogów – Lech Poznań 0:2, Puszcza Niepołomice – Legia Warszawa 0:2.
Czwartkowe mecze Zagłębia Sosnowiec z ŁKS Łódź, Unii Skierniewice z Piastem Gliwice i Odry Opole z Arką Gdynia zakończyły się po zamknięciu wydania.