24 kwietnia 2024

ZAKSA w finale Ligi Mistrzów

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle po raz drugi z rzędu awansowali do finału Ligi Mistrzów CEV. Przed rokiem kędzierzynianie wygrali te prestiżowe rozgrywki, pokonując w decydującym spotkaniu Itas Trentino. Teraz także z tym włoskim zespołem powalczą o drugie z rzędu zwycięstwo.

W pierwszym spotkaniu w Jastrzębiu-Zdroju kędzierzynianie pokonali zdziesiątkowaną przez koronawirusa drużynę aktualnych mistrzów Polski 3:0, więc w rewanżu we własnej hali potrzebowali tylko dwóch wygranych setów, żeby awansować do wielkiego finału Ligi Mistrzów. Jastrzębianom nie udało się całkowicie wykaraskać z kadrowych tarapatów, ale w rewanżu wystawili już dużo mocniejszą ekipę. Pokazał to już pierwszy set konfrontacji w Kędzierzynie-Koźlu. Jedynie w pierwszych jego fragmentach dotrzymywali kroku rywalom. Później seta rozstrzygnęły dwie serie ZAKSY w polu serwisowym – najpierw w wykonaniu Łukasza Kaczmarka (12:7), a następnie Aleksandra Śliwki (23:13). Gospodarze dominowali w tym elemencie (8–1), a partię zakończył punktowym serwisem David Smith (25:15). Jastrzębianie znaleźli się pod ścianą, bo porażka w kolejnym secie oznaczała przegraną w całej półfinałowej rywalizacji. To był zdecydowanie bardziej wyrównany set, ale kędzierzynianie utrzymywali przewagę i nie dali rywalom podnieść się z kolan.
ZAKSA po wygraniu drugiego seta miała więc już awans do finału Ligi Mistrzów w kieszeni, więc dalsza część meczu miała już właściwie charakter towarzyski. Trener kędzierzynian Gheorghe Cretu posłał w bój rezerwowych, a jastrzębianie walczyli o honorowego seta. Skutecznie, bo trzecią partię wygrali 26:24, a czwartą 25:21, lecz w tie-breaku siatkarze ZAKSY zwarli szyki i zwyciężyli 15:11, a w całym meczu 3:1.
Po zakończeniu meczu ZAKSY z Jastrzębskim Węglem kędzierzynianie nasłuchiwali wieści z Trentino, gdzie Itas toczył zacięty rewanżowy bój z Sir Sicoma Monini Perugia. W pierwszym spotkaniu ekipa prowadzona przez serbskiego trenera reprezentacji Polski Nikolę Grbicia, a której gwiazdą jest kubański as biało-czerwonych Wilfredo Leon, przegrała nieoczekiwanie 2:3. W efekcie zespół z Perugii musiał wygrać 3:0 lub 3:1, by być pewnym awansu do finału lub 3:2, by doprowadzić do „złotego seta”. Gospodarze wygrali jednak pierwszego seta 25:21, ale Leon i spółka opanowali nerwy i i doprowadzili do remisu w setach 1:1, a następnie 2:2, zaś w emocjonujący tie-breaku zwyciężyli 15:13. W tym momencie stan rywalizacji był remisowy i o awansie do finału musiał przesądzić szósty set, tzw. super tie-break, zwany też „złotym setem”. Gospodarze zdecydowanie lepiej go rozpoczęli. Po m.in. bloku Lisinaca na Kamilu Rychlickim i nieudanym ataku Leona Itas prowadził już 8:2, ale ekipa Nikoli Grbicia zdołała jednak odrobić straty. Po skutecznej kontrze i ataku Leona przegrywali już tylko 10:12, a po kolejnym błędzie gospodarzy doszli na 12:13. Lecz wtedy pięknym atakiem ze środka punkt zdobył Lisinac i dał dwie piłki meczowe dla Itas Trentino, ale Leon zdobył punkt asem serwisowym i doszło do gry na przewagi. W niej przy stanie 16:15 Rychlicki przestrzelił atak i tak oto drużyna Itas Trentino po raz drugi z rzędu zakwalifikowała się do finału Ligi Mistrzów CEV, w którym także po raz drugi z rzędu o triumf w rozgrywkach zagra z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Dla włoskiego klubu będzie to szósty finał w historii rozgrywek. Ostatni raz ze zwycięstwa cieszyli się jednak jedenaście lat temu, pokonując 3:1 w decydującym pojedynku Zenit Kazań. Wcześniej wygrali w latach 2009 i 2010. Przegrali też finał w 2016 roku z Zenitem Kazań 2:3.