48 godzin świat

Rosja o porozumieniu z USA

Moskwa widzi w decyzji Warszawy i Waszyngtonu o rozmieszczeniu dodatkowego kontyngentu wojskowego USA sygnał do przygotowania kolejnych zakrojonych na szeroką skalę działań i nie może nie brać tego pod uwagę w swoim planowaniu obronnym – czytamy w komunikacie prasowym MSZ Rosji. „Oświadczenia o tym, że to wzmocnienie jest rzekomo nieistotne, nie powinny wprowadzać w błąd. Struktury sztabowe, które są tworzone w Polsce pod obecne wzmocnienie, posiadają znacznie większy potencjał. Widzimy w tym objaw przygotowania do kolejnych wdrożeń na dużą skalę” – czytamy dalej w komentarzu. Podkreśla się również, że „Rosja nie może nie brać tego pod uwagę w swoim planowaniu obronnym i w praktycznej działalności”. Moskwa jest zaniepokojona decyzją Warszawy i Waszyngtonu o rozmieszczeniu eskadry samolotów bezzałogowych w Polsce, pojawiają się pytania, jak to się ma z podstawowym aktem Rosja-NATO, oświadczył wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow.

Pokłosie sprawy Gołunowa

Prezydent Rosji Władimir Putin zdymisjonował ze stanowisk szefa dyrekcji ds. narkotyków w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Moskwie Jurija Dewiatkina oraz Andrieja Puczkowa, szefa dyrekcji ds. wewnętrznych w regionie ZAO – poinformował Kreml. Dymisje mają związek z głośnym zatrzymaniem dziennikarza Iwana Gołunowa. Do zatrzymania dziennikarza doszło 7 czerwca w Moskwie, 11 czerwca został oczyszczony z zarzutów. Funkcjonariusze, którzy mieli związek ze sprawą zostali zawieszeni, a nadzorujący sprawę generałowie zdymisjonowani.

Koniec rządu Ciprasa

Prezydent Grecji zaakceptował prośbę Aleksisa Cprasa o rozwiązanie parlamentu, co oznacza przyspieszone szybkie wybory. Premier i szef rządzącej partii SYRIZA zdecydował się na ten krok pod wpływem nacisków społecznych po przegranych przez jego ugrupowanie wyborach do Parlamentu Europejskiego. Prezydent Prokopis Pawlopoulos w najbliższych dniach wyda dekret, zgodnie z którym głosowanie odbędzie się 7 lipca. Cipras zarządził przedterminowe wybory cztery miesiące przed końcem bieżącej kadencji po tym, jak główna opozycyjna konserwatywna i jeszcze bardziej uległa wobec finansjery Nowa Demokracja pokonała socjaldemokratyczną SYRIZ–ę o 9,5 punktu procentowego w wyborach europejskich w maju. Nie jest to jedyna klęska SYRIZy. Po trzech kolejnych wygranych od 2014 r. Cipras przegrał również wybory lokalne na początku czerwca.

Ratowała imigrantów, teraz ją sądzą

We Włoszech rozpoczął się proces kapitan Pii Klemp, której życie zawdzięczają setki migrantów. Jest oskarżona o „wspólnictwo w organizowaniu nielegalnej imigracji” za co jej grozi nawet 20 lat więzienia.

Premier zapowiada reformy

Szef francuskiego rządu Edouard Philippe zapowiedział reformy podatków, polityki zatrudnienia i emerytur. Czy oznacza to zapowiedź spełnienia choć niektórych postulatów „żółtych kamizelek”?

Trump nie ustępuje

Jeśli Pekin i Waszyngton nie porozumieją się w kwestii handlu, USA wprowadzą nowe cła na chińskie towary o wartości 325 miliardów dolarów – oświadczył prezydent Donald Trump.

Trump spotka się z Putinem?

Amerykański prezydent ogłosił, że spotka się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem na szczycie G20 w Osace. Kreml twierdzi, że nie otrzymał oficjalnej propozycji spotkania.