48 godzin świat

KKE o represjonowaniu komunistów

Eurodeputowani Komunistycznej Partii Grecji (KKE) aktywnie wystąpili przeciwko antykomunistycznym represjom i przepisywaniu historii, a także w obronie wolności słowa. Potępili narastanie antykomunizmu w państwach Europy Środkowej, w tym represje wobec Komunistycznej Partii Polski i KP Ukrainy oraz ich gazet, a także zakaz działalności komunistycznej w państwach bałtyckich. Przypomnieli, że w krajach tych gloryfikuje się członków SS, a także niszczy pomniki zwycięstwa nad faszyzmem. 28 sierpnia eurodeputowany KKE Lefteris Nikolaou-Alavanos zadał Komisji Europejskiej pytanie o jej stosunek do antykomunistycznych represji na Ukrainie. Po wydanym 16 lipca przez Trybunał Konstytucyjny Ukrainy zakazie działalności KPU, 19 sierpnia Sąd Administracyjny w Kijowie zakazał wydawania „Gazety Robotniczej” – organu prasowego KPU. „Te decyzje stanowią dalszą eskalację antykomunizmu. Zakazują komunistom działalności politycznej oraz łamią prawo do propagowania poglądów. Dowodzą jaką hipokryzją są deklaracje o „prawach i wolnościach człowieka” oraz „wolności prasy” wykorzystywane przez UE przeciwko państwom, których nie lubi i w obronie unijnych interesów.” Stwierdził eurodeputowany. Dodał, iż działania władz Ukrainy, Polski czy państw bałtyckich wymierzone w komunistów nie wywołują oburzenia organów władzy Unii.

Pakistan nie odpuści

Na ulice Islamabadu, stolicy Pakistanu, na wezwanie premiera Imrana Khana wyszły setki tysięcy ludzi. W całym kraju nadano wydarzeniu niezwykłą oprawę: wszędzie zawyły syreny, a wszystkie kanały telewizyjne jednocześnie puściły hymny pakistański i kaszmirski, podczas których wstrzymano cały ruch drogowy. Nastąpiło uroczyste przemówienie do narodu premiera Khana: walka o Kaszmir będzie trwać, aż zostanie on „wyzwolony”. premier Khan, zapewniając o „ostatnim tchu”, przyrzekł narodowi, że Kaszmir pozostaje w centrum jego polityki, czyli wojna pozostaje niewykluczona, nawet bardzo duża. Zagranica obserwuje te gestykulacje dość obojętnie. Ze względów handlowo-politycznych nikt nie chce głośno oskarżać Indii o masowe łamanie praw człowieka w Kaszmirze. Tymczasem w regionie temperatura nie opada. Khan ma nadzieję zainteresować świat tym konfliktem na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, we wrześniu, gdy zjadą głowy państw. Do wielkich manifestacji doszło też m.in. w Lahore i Karaczi.

Dorian ominie Florydę?

Huragan będący powodem odwołania wizyty prezydenta USA na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej skręca na północ i być może przejdzie wzdłuż amerykańskiego wybrzeża.

Dżihadyści zbombardowani

Kilka godzin po ogłoszeniu przez koalicję syryjsko-rosyjską zawieszenia broni w prowincji Idlib opanowanej jeszcze przez dżihadystów, amerykańskie lotnictwo sztab ugrupowań związanych z Al-Kaidą.

Po Polsce – Rosja

Polska zakończyła trwające miesiąc przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – od wczoraj sprawuje je Rosja. Członkostwo Polski w RB ONZ wygaśnie z końcem bieżącego roku.

Grenlandia chce do USA?

Poseł z Grenlandii z ramienia Partii Naleraq, Pele Broberg, zaproponował rozważenie propozycji prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącej zakupu wyspy. Jego zdaniem decyzja powinna należeć do Grenlandczyków.