Pora pomyśleć o lecie

Starsi z Polaków mogą zacząć już teraz planowanie rodzinnego wypoczynku letniego. Najlepiej jeśli wyjadą w towarzystwie wnuków.
Pandemia koronawirusa pokrzyżowała tegoroczne plany zimowego odpoczynku sporej części Polaków. Pojawienie się szczepionek pozwala jednak z lekką nadzieją patrzeć na nadchodzące miesiące, przynajmniej w przypadku seniorów – bo tylko oni mają szanse by się zaszczepić jeszcze przed tegorocznym latem. Dlatego starsza część populacji naszego kraju mogłaby już wkrótce zacząć planować letni wypoczynek.
Skrócenie ferii zimowych do dwóch tygodni dla całego kraju i jednoczesne zamknięcie hoteli, stoków a także ograniczenie działalności gastronomii oraz innych placówek i instytucji spowodowało, że wiele osób nie miało możliwości skorzystania z tradycyjnego zimowego urlopu. Próbowali to nadrabiać w kolejnych tygodniach, gdy otwarto stoki, tym niemniej ograniczenia jednak pozostały utrudnieniem.
Nie dziwi więc, że niemała część Polaków wykazuje nie do końca uzasadniony optymizm – i bardzo liczy, że już letnie wyjazdy uda się zrealizować bez większych przeszkód, nawet jeśli podobnie jak w ubiegłym roku miałyby się odbyć w reżimie sanitarnym. Potwierdzeniem tego są także statystyki serwisów rezerwacyjnych, które pokazują, że wiele osób już dziś planuje wakacje i rezerwuje wyjazdy, noclegi oraz wszelkiego rodzaju imprezy turystyczne ze znacznym wyprzedzeniem. – Cały czas przy planowaniu i rezerwacji zarówno dłuższych wakacji w lecie, jak i krótszych, nawet jednodniowych wycieczek możliwe jest wykorzystanie płatności Polskim Bonem Turystycznym, który obowiązuje aż do końca marca 2022 r. Jeśli planujemy wyjazd dopiero za kilka miesięcy lub w przyszłym roku, warto już dziś sprawdzić czy na indywidualnej platformie PUE ZUS jest widoczny bon. Można go też od razu pobrać, aby mieć go zawsze przy sobie i móc z niego skorzystać w dowolnie wybranym momencie. Wcześniejsze pobranie bonu w żaden sposób nie ogranicza terminu jego ważności, a pozwoli uniknąć ewentualnych problemów z jego aktywowaniem i wykorzystaniem. Szczególnie w szczycie sezonu turystycznego, kiedy zainteresowanie bonami, co widzieliśmy już w ubiegłym roku, będzie bardzo wysokie i może spowodować obciążenie systemów teleinformatycznych, a także dłuższe oczekiwanie na wyjaśnienie ewentualnych nieprawidłowości – mówi Anna Salamończyk – Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Tak więc, ze względu na przewidywaną niesprawność rządowych sieci informatycznych, lepiej załatwić sobie bon turystyczny z wyprzedzeniem.
Jak pokazują statystyki bony, co zrozumiałe, najintensywniej wykorzystywano w sierpniu ubiegłego roku. Niewiele wolniejsze tempo pobierania i wykorzystywania bonów było jednak także w jesiennych miesiącach – wrześniu i październiku. Nie ma jeszcze statystyk, pokazujących wykorzystanie bonów turystycznych w czasie tegorocznej zimy.
Ponieważ bony turystyczne są na dzieci, więc w przypadku seniorów, którzy się zaszczepią, najtańszą opcją będzie wybranie się na wypoczynek z wnukiem lub wnuczką.
Aby skorzystać z bonu należy posiadać podstawowe kompetencje cyfrowe. W przypadku części seniorów, konieczna więc będzie pomoc ze strony kogoś młodszego. Najpierw należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bon w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru przesyłany jest na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Następnie, co już proste, przy płatności za zarezerwowany nocleg lub imprezę turystyczną należy podać właśnie ten unikalny numer. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wykorzystania przysługującej kwoty – ale ponieważ kwota nie jest wysoka, zapewne skończy się na jednym razie.
Każdemu dziecku, które nie ukończyło 18. roku życia przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Natomiast dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje świadczenie podstawowe o wartości 500 zł oraz świadczenie dodatkowe również takiej wysokości, czyli łącznie bon o wartości 1000 zł. Lista dostępnych obiektów oferujących usługi zakwaterowania, wycieczki, atrakcje i usługi touroperatorów, gdzie akceptowany jest bon (bo nie wszędzie można nim płacić) dostępna jest na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej i jest na bieżąco aktualizowana. Warto więc przy rezerwacji miejsc zwrócić na to uwagę, by przy płaceniu nie okazało się, że bon będzie nieprzydatny.