2 maja 2024

48 godzin sport

Lekkoatleci roku w Europie
Mistrzyni świata z Dauhy w skoku wzwyż startująca pod neutralną flagą Rosjanka Maria Łasickiene i złoty medalista globu w biegu na 400 metrów przez płotki Norweg Karsten Warholm zostali uznani za najlepszych lekkoatletów Europy w 2019 roku. Wyniki plebiscytu European Athletics ogłoszono w sobotę wieczorem w Tallinnie. Z Polaków nominowani do nagrody dla najlepszych atletów byli młociarz, czterokrotny mistrz świata Paweł Fajdek oraz w kategorii wschodzących gwiazd Ewa Swoboda, młodzieżowa mistrzyni Europy w biegu na 100 m. W tej kategorii triumfowali 21-letni Niemiec Niklas Kaul, złoty medalista tegorocznych mistrzostw świata w Katarze w dziesięcioboju, najmłodszy triumfator w historii tej dyscypliny oraz U18-letnia ukraińska skoczkini wzwyż Jarosława Mahuczich, srebrna medalistka światowego czempionatu W Dosze.

Przegrana Muzaja w debiucie
Znakomita gra Macieja Muzaja w jego debiucie w rosyjskiej ekstraklasie siatkarzy nie wystarczyła, by zespół Jugra Surgut odniosła pierwsze zwycięstwo w sezonie. Zespół naszego siatkarza przegrał z Biełogoriem Biełgorod 0:3. Z wygranej cieszył się natomiast inny w reprezentantów Polski, Fabian Drzyzga, występujący w barwach Lokomotiwu Nowosybirsk. Jego ekipa pokonał Jenisej Krasnojarsk 3:2.

Głowacki powalczy z Brendisem
Krzysztof Głowacki dostanie kolejną szansę na walkę z Mairisem Briedisem. Finał WBSS, o który walczyli obaj pięściarze, został wstrzymany, a federacja nakazała Briedisowi ponowne wyjście do ringu z Polakiem. To finał protestu Polaka po skandalu, do jakiego doszło w czasie czerwcowego starcia w półfinale turnieju WBSS. Łotysz uderzył Głowackiego łokciem, wyprowadzał ciosy po gongu, a potem wykorzystał zamroczenie Polaka i wygrał przez nokaut. Teraz ma 120 dni na stoczenie walki z polskim pięściarzem. Jeśli do niej nie przystąpi, wówczas do finału WBSS awansuje Głowacki.

Koniec sezonu Kajetanowicza
Kajetan Kajetanowicz ukończył Rajd Hiszpanii na trzeciej pozycji w klasie WRC2. Kierowca Lotos Rally Team ma w tej chwili 88 punktów i w klasyfikacji WRC2 zajmuje drugie miejsce. Do prowadzącego Pierre’a-Louisa Loubeta Kajetanowicz traci tylko trzy „oczka”, ale Francuz planuje jeszcze występ w Rajdzie Australii, który zakończy sezon. Dlatego Loubet może już przymierzać mistrzowska koronę w klasie WRC2. Szansę na wyprzedzenie Kajetanowicza i Loubeta ma jeszcze Meksykanin Benito Guerra, który ma na koncie 75 punktów, a także wystartuje w Rajdzie Australii.

Wrócili z Argentyny na tarczy
Bez powodzenia zakończył się występ reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych w turnieju towarzyskim Torneo Cuatro Naciones w argentyńskim San Juan. Nasi szczypiorniści, którzy przygotowują się do udziału w styczniowych mistrzostwach Europy, zremisowali tam z drugą kadrą Hiszpanii 24;24, przegrali z gospodarzami imprezy Argentyńczykami 19:20 i doznali klęski w spotkaniu z Rosją 19:30. Biało-czerwoni grali w składzie: Kornecki, Morawski – Krajewski, Walczak, Łangowski, Pilitowski, Syprzak, Szpera, Moryto, Jarosiewicz, Kondratiuk, M. Gębala, Przybylski, Szyba, Dawydzik.

Wygrały bijąc rekord igrzysk
Polska sztafeta 4×400 m wywalczyła złoty medal podczas Światowych Sportowych Igrzysk Wojskowych w Wuhan. Biało-czerwone w składzie: Anna Kiełbasińska, Małgorzata Hołub-Kowalik, Joanna Linkiewicz i Justyna Święty-Ersetic, czasem 3:27.84 ustanowiły w finale nowy rekord imprezy. Srebro wywalczyła sztafeta Rosji, a brązowy ekipa Ukrainy. Nasi wojskowi sportowcy zdobyli w Wuhan w sumie dziewięć złotych krążków, m.in. Paweł Wojciechowski w skoku o tyczce, Wojciech Nowicki w rzucie młotem, Michał Rozmys w biegu na 1500 m i Paulina Guba w pchnięciu kula.

Kubot i Melo przegrali w finale
Łukasz Kubot i Marcelo Melo awansowali do finału gry podwójnej halowego turnieju ATP World Tour 500 na kortach twardych w Wiedniu. Polsko-brazylijska para może po raz trzeci w karierze wygrać austriackie zawody. W sobotę Kubot i Melo zmierzyli się w półfinale z aktualnymi mistrzami Australian Open, Pierre-Huguesem Herbertem i Nicolasem Mahutem, pokonując Francuzów 6:4, 6:4, zaś w niedzielnym finale ich przeciwnikami byli Amerykanin Rajeev Ram i Brytyjczyk Joe Salisbury. Niestety, Kubot i Melo nie wywalczyli swojego 14. wspólnego turniejowego tytułu, bo przegrali 4:6, 7:6(5), 5:10. Polak i Brazylijczyk mają jednak zapewnione miejsce w kończącym sezon turnieju mistrzów w Londynie.

Grała I liga piłkarska
Wyniki 15. kolejki: GKS Tychy – Warta Poznań 1:1, Stomil Olsztyn – Puszcza Niepołomice 0:0, GKS Bełchatów – Miedź Legnica 1:1, Radomiak Radom – Bruk-Bet Nieciecza 1:0, GKS Jastrzębie – Olimpia Grudziądz 2:0, Sandecja Nowy Sącz – Wigry Suwałki 1:0, Zagłębie Sosnowiec – Chojniczanka Chojnice 3:3, Chrobry Głogów – Stal Mielec, 12:45. Mecz Odry Opole z Podbeskidziem Bielsko-Biała zakończył się po zamknięciu wydania. Prowadzi Radomiak (30 pkt) przed Wartą (28), stawkę zamykają Odra (10), Chrobry (14) i Wigry.