19 kwietnia 2024

Fortuna dla Ryoyu Kobayashiego

Konkursy na mamuciej skoczni w Planicy były ostatnim akordem zimowego sezonu 2021/22 w skokach narciarskich. Jego największym wygranym jest oczywiście Japończyk Ryoyu Kobayashi, który zdobył „Kryształową Kulę” za wygranie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a także został liderem na liście płac z dorobkiem 306 tys. franków szwajcarskich.

Ryoyu Kobayashi w zakończonym w miniona niedzielę zimowym sezonie Pucharu Świata wygrał osiem konkursów, dwukrotnie stawał na drugim stopniu podium, dzięki czemu wygrał klasyfikację generalną z dorobkiem 1621 punktów. Japończyk wyprzedził drugiego w klasyfikacji Niemca Karla Geigera o 106 punktów. Na najniższy stopień na podium w „generalce” po ostatnim konkursie w Planicy wdarł się Norweg Marius Lindvik (1231 pkt), który wygrywając ostatnie zawody w sezonie zepchnął na czwartą lokatę rodaka Halvora Egnera Graneruda (1227 pkt), który w niedzielę zajął dopiero 12. miejsce. Granerud nie potrafił przeboleć tej sytuacji i ostentacyjnie nie pojawił się na ceremonii dekoracji.
Kolejne lokaty w Top 10 klasyfikacji generalnej PŚ zajęli: 5. Stefan Kraft (Austria) – 1069 pkt; 6. Markus Eisenbichler (Niemcy) – 950 pkt; 7. Anze Lanisek (Słowenia) – 936 pkt; 8. Timi Zajc (Słowenia) – 711 pkt; 9. Jan Hoerl (Austria) – 662 pkt; 10. Cene Prevc (Słowenia) – 657 pkt. Z Polaków najwyżej w klasyfikacji uplasował się Piotr Żyła, który z dorobkiem 480 pkt zajął 14. miejscu. Dawno nie było takiej sytuacji, w której żaden reprezentant Polski nie znalazł się w czołowej dziesiątce na koniec sezonu. Kamil Stoch zakończył rywalizację na 19. pozycji (397 pkt), a Dawid Kubacki na 27. (231 pkt). Oprócz tej trójki punkty w tym sezonie zdobywali jeszcze Paweł Wąsek (43. miejsce w klasyfikacji), Jakub Wolny (47. miejsce), Andrzej Stękała (60. miejsce), Aleksander Zniszczoł (66. miejsce) i Stefan Hula (74. miejsce).
Zdobywca „Kryształowej Kuli” znalazł się także na czele listy płac tego sezonu. Ryoyu Kobayashi zarobił w sumie 306 400 franków szwajcarskich, czyli ponad 1 405 000 złotych. Drugi w tej klasyfikacji Karl Geiger zgarnął dużo mniejszą kwotę, bo 193 000 franków. Z naszych skoczków najlepszy był Kamil Stoch, który zarobił 48 700 franków, czyli nieco ponad 223 tys. zł.