26 kwietnia 2024

Liga Narodów UEFA: Strzelecki popis Cristiano Ronaldo

Portugalia awansowała do finału Ligi Narodów pokonując w półfinale Szwajcarię 3:1. Wszystkie gole dla zwycięskiej drużyny aktualnych mistrzów Europy zdobył Cristiano Ronaldo. Były to jego pierwsze trafienia dla reprezentacji kraju po blisko rocznej przerwie.

W fazie play off grają zwycięzcy grup w Dywizji 1. W środowym półfinale Portugalia, która wygrała rywalizację w grupie 3 z Polską i Włochami pokonała Szwajcarię 3:1. W czwartkowym półfinale (zakończył się po zamknięciu wydania) zagrali triumfatorzy grupy 1 Holendrzy z mistrzami grupy 4 Anglikami.

Gospodarzem finału Ligi Narodów jest Portugalia, a zatem żaden z graczy z tego kraju nie mógł odmówić trenerowi Fernando Santosowi występu w tej imprezie, nawet Cristiano Ronaldo, chociaż gwiazdor Juventusu nie zagrał w żadnym spotkaniu fazy grupowej tych rozgrywek. Ale w wiosną tego roku wrócił, tylko opuściło go strzeleckie szczęście.

Do meczu ze Szwajcarią Cristiano Ronaldo swojego ostatniego gola w reprezentacji strzelił 20 czerwca 2018 roku w meczu mistrzostw świata z Maroko. W kolejnych czterech – w dwóch podczas rosyjskiego mundialu, z Iranem (1:1) i Urugwajem (1:2), a w marcowych spotkaniach eliminacji Euro 2020 z Ukrainą (0:0) i Serbią (1:1) dorobku nie poprawił. Przełamał trwającą 410 minut strzelecką niemoc w kadrze dopiero w meczu ze Szwajcarią, ale jak już to zrobił, to na jednym trafieniu nie poprzestał i zaliczył hat-tricka. Były to jego bramki dla Portugalii numer 86, 87 i 88. Pod względem skuteczności w zespole narodowym CR7 nie ma sobie równych na świecie wśród aktywnych piłkarzy – więcej goli od niego ma tylko dawno już nie grający legendarny irański piłkarz Ali Daei, który ma ich na koncie 109.