19 kwietnia 2024

Porażka Lecha, remis Legii

Broniący tytułu piłkarze Lecha Poznań przegrali u siebie ze Stalą Mielec 0:2 w inauguracyjnej kolejce. Wracająca do ekstraklasy Korona zremisowała w Kielcach z Legią Warszawa 1:1.

Nie tak kibice Lecha wyobrażali sobie początek sezonu, zwłaszcza po bardzo udanym poprzednim. „Kolejorz” w ciągu tygodnia zdążył już przegrać mecz o Superpuchar Polski (0:2 z Rakowem Częstochowa) i odpaść w 1. rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów, a teraz uległ u siebie Stali.

Bramki dla mocno przebudowanej w letniej przerwie drużyny z Mielca zdobyli sprowadzony z Bruk-Betu Termaliki Nieciecza Piotr Wlazło oraz Maciej Domański.

Jednym z bohaterów Stali był bramkarz Bartosz Mrozek, wypożyczony z… Lecha.

„Trudne wnioski nasuwają mi się po tym spotkaniu. Na wczorajszej konferencji obiecałem, że pokażemy właściwą reakcję po klęsce z Karabachem Agdam. Niestety, nasza reakcja nie była taka, jakiej oczekiwaliśmy. Widziałem zespół zmagający się z brakiem energii, pewności siebie, intensywności, ale też jakości” – przyznał trener Lecha John van den Brom, który w czerwcu zastąpił Macieja Skorżę (zrezygnował z powodów osobistych).

Identyczne zwycięstwo jak Stal odniosła też – ale na własnym boisku – Jagiellonia Białystok, która pokonała Piasta Gliwice po golach Hiszpana Jesusa Imaza i w doliczonym czasie gry niespełna 17-letniego Mateusza Kowalskiego.

Ciekawie zapowiadał się w Kielcach mecz beniaminka Korony z mistrzem z 2021 roku i dopiero dziesiątą w poprzednim sezonie Legią.

Jakości piłkarskiej nie było zbyt dużo, ale w drugiej połowie nie brakowało emocji. W 61. minucie za drugą żółtą kartkę boisko musiał opuścić kapitan gości Mateusz Wieteska.

Mimo osłabienia, Legia w 73. minucie objęła prowadzenie. Dośrodkowanie Pawła Wszołka na gola zamienił Albańczyk Ernest Muci. Dziesięć minut później wyrównał Jakub Łukowski.

Sezon 2022/23 PKO BP Ekstraklasy rozpoczął się już piątek. W meczu inaugurującym rozgrywki wicemistrz Polski Raków Częstochowa pokonał Wartę Poznań 1:0. W drugim piątkowym meczu, regionalnych derbach KGHM Zagłębie Lubin zremisowało ze Śląskiem Wrocław 0:0.

Ekstraklasa po raz drugi z rzędu składa się z 18 drużyn, z których trzy ostatnie spadną po sezonie do 1. ligi.

Z uwagi na rozpoczynający się 21 listopada mundial w Katarze drużyny ekstraklasy rozegrają w tym roku 17 kolejek, ale ostatnią już 12-13 listopada. Na boiska wrócą 28-29 stycznia. Zakończenie sezonu, czyli 34. kolejkę, zaplanowano na 27-28 maja 2023.