Rekordowy rzut polskiej oszczepniczki

Polska oszczepniczka Maria Andrejczyk w minioną niedzielę podczas zawodów Pucharu Europy w Splicie uzyskała rewelacyjny wynik 71,40 m. To trzeci rezultat w historii tej dyscypliny sportu i nowy rekord Polski. Do rekordu świata Czeszki Barbory Spotakovej (72,28 m) 25-letniej polskiej oszczepniczce zabrakło tylko 88 centymetrów.

Rekord Polski Andrejczyk poprawiła aż o ponad cztery metry poprawiła dotychczasowy rekord Polski. Wynik 71,40 m to trzeci rezultat w historii rzutu oszczepem kobiet. Dalej od Polki rzuciły tylko wspomniana Spotakova, która rekord świata ustanowiła 13 września 2008 roku w Stuttgarcie oraz Kubanka Osleidys Menendez (71,70 m).
Dotychczasowy rekord życiowy Andrejczyk, ustanowiony w 2016 roku na igrzyskach w Rio de Janeiro, wynosił 67,11 m. Oszczepniczka w Splicie pobiła nie tylko rekord Polski, ale uzyskała też minimum olimpijskie i wystartuje w Tokio. W swoich występie w Pucharze Świata zaimponowała też wynikami w pozostałych rzutach, bo uzyskała w nich 69,68 m i 65,24 m. To doskonałe rezultaty i chociaż sama Andrejczyk jak ognia unika medalowych deklaracji, to w powszechnej opinii będzie w Tokio jedną z największych faworytek do olimpijskiego złota.