Tylko Legia zagra o miejsce w europejskiej elicie

Jan T. Kowalski
Tylko Legia zagra o miejsce w europejskiej elicie

Nowa edycja europejskich pucharów będzie inna, bo wystartują w niej nowe rozgrywki, Liga Konferencji Europy, trzecie pod względem rangi po Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Z kwartetu polskich zespołów tylko mistrz Polski Legia Warszawa zacznie od kwalifikacji Ligi Mistrzów.

Pucharowy sezon 2021/2022 w Europie będzie wyjątkowy, bo w sumie w fazie grupowej Ligi Mistrzów, Ligi europy i Ligi Konferencji Europy rywalizować będzie aż 96 zespołów – po 32 w każdym z pucharów. Uruchomienie rozgrywek w Lidze Konferencji nie będzie miało żadnego wpływu na rywalizację w Lidze Mistrzów. Zmianie ulegnie tylko dotychczasowy format Ligi Europy, która stanie się bardziej elitarna, bo liczba uczestniczących w niej drużyn została ograniczona z 48 do 32, a kwalifikacje będą tylko dwuetapowe. Niestety, z racji niskiego rankingu polskich klubów w tych pucharowych rozgrywkach będzie mogła wystąpić tylko Legia Warszawa, ale tylko w przypadku, gdy odpadnie w drugiej, trzeciej lub czwartej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów. Jeśli odpadnie w czwartej rundzie, automatycznie uzyska kwalifikację do fazy grupowej Ligi Europy, jeśli w trzeciej – zagra w fazie grupowej Ligi Konferencji.
Zdobywca Pucharu Polski, czyli Raków Częstochowa, oraz dwa inne zespoły z ekstraklasy (Raków zajmie miejsce na podium, więc w pucharach zwolni miejsce dla zespołu, który zajmie w ekstraklasie czwartą lokatę).
Raków i także pewna już startu w europejskich pucharach Pogoń Szczecin do rywalizacji w Lidze Konferencji przystąpią od drugiej rundy kwalifikacji, co oznacza, że aby awansować do fazy grupowej muszą wyeliminować trzech przeciwników. Cztery szczeble eliminacji, czyli od pierwszej rundy, będzie musiał przejść czwarty zespół z naszej ekstraklasy.
W Lidze Konferencji nie zabraknie drużyn z najsilniejszych europejskich lig. Regulamin przewiduje miejsca dla zdobywcy Pucharu Ligi Angielskiej oraz drużyn z szóstych miejsc w La Liga, Bundeslidze i Serie A. Z różnych powodów dojdzie jednak tu do korekt, bo na przykład Anglii na pewno nie będzie reprezentował zdobywca Pucharu Ligi, bo trofeum w tym sezonie zdobył Manchester City, który jest o krok też od zdobycia mistrzostwa Anglii, ma zatem zapewnione miejsce w Lidze Mistrzów. Może też zakwalifikować się do nowej edycji jako obrońca trofeum, podobnie jak Chelsea Londyn, bo te dwa zespoły zagrają w tegorocznym finale
Champions League.
Mecze Ligi Mistrzów nadal będą rozgrywane we wtorki i środy, natomiast spotkania Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy odbywać się będą w czwartki. Pierwszy finał Ligi Konferencji UEFA wyznaczyła na 25 maja 2022 roku w Tiranie. Jego zwycięzca zapewni sobie prawo gry w fazie grupowej Ligi Europy w następnym sezonie. Natomiast finał Ligi Europy odbędzie się 18 maja w Sewilli, zaś finał Ligi Mistrzów 28 maja 2022
w Petersburgu.
Legia zacznie eliminacje Ligi Mistrzów 6 lub 7 lipca (rewanże odbędą się tydzień później). W I rundzie zostanie rozstawiona, lecz jeśli „Wojskowym” noga powinie się już na tym etapie, to kolejne mecze zagrają już w II rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji Europy, w której także zostaną rozstawieni. Niepowodzenie w II rundzie oznacza potem możliwość gry w 3. rundzie el. dużo bardziej prestiżowej Ligi Europy (LE). Jeśli jednak Legia byłaby w 2. rundzie LM rozstawiona i grała z teoretycznie słabszymi drużynami, to wygrana na tym etapie kwalifikacji Champions League gwarantuje jesień w europejskich pucharach. Dlaczego? Drużyna, która dostanie się do 3. rundy el. LM w przypadku niepowodzenia przechodzi do 4 rundy el. LE. To na tej fazie rywalizację o Europę Legia przegrywała ostatnio z Karabachem 0:3 i Rangersami 0:0, 0:1. Teraz jednak potknięcie w 4 rundzie el. Ligi Europy, skutkuje przeniesieniem do fazy grupowej LKE. W niej też można pozyskać dobre pieniądze i zdobyć rankingowe punkty. Za udział w tej fazie są min. 3 oczka, ale wygrywając i remisując spotkania, można zdobyć odpowiednio 2 punkty i punkt. Schematy czym skutkują porażki lub wygrane w odpowiednich rundach kwalifikacji LM opisaliśmy na poniższej grafice.
A co czeka tercet pozostałych „pucharowiczów” z naszej ekstraklasy? Raków Częstochowa dzięki zdobyciu Pucharu Polski zagra w kwalifikacjach Ligi Konferencji Europy od II rundy, podobnie jak Pogoń Szczecin, ale żadna z tych dwóch naszych drużyn nie zostanie rozstawiona, dlatego mogą w najgorszym przypadku trafić na przeciwników klasy Rubina Kazań, Trabzonsporu czy Anderlechtu Bruksela.
Możliwość gry w el. LKE będzie miał jeszcze jeden polski zespół – zdobywca czwartej lokaty w ekstraklasie (dzięki wygranej Pucharu Polski przez Raków). Szanse na to mają jeszcze Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin, Warta Poznań, Lechia Gdańsk i Piast Gliwice. Czwarty zespół polskiej ekstraklasy na pewno zacznie zmagania w kwalifikacjach od pierwszej rundy tego pucharu. Zaplanowano ją na 8 lipca (rewanżowe mecze tydzień później). Gliwiczanie na pewno byliby w tej fazie kwalifikacji rozstawieni (pozostałe z wymienionych zespołów nie mogą być tego pewne), bo w ostatnich latach w Europie poprawili swój współczynnik (4,000). Ale to wciąż za mało żeby zostać rozstawionym nawet w drugiej rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji Europy. Raków i Pogoń zaczną rywalizację 22 lipca (wtedy startuje II runda kwalifikacji LKE). Piłkarze Legii będą musieli być gotowi do walki prawie pół miesiąca wcześniej. Gracze mistrza Polski nie będą więc mieli w tym roku
długich wakacji.

Terminy losowań eliminacji w sezonie 2021/2022:
8 czerwca: losowanie rundy wstępnej Ligi Mistrzów; 15 czerwca: losowanie I rundy el. Ligi Mistrzów oraz Ligi Konferencji; 16 czerwca: losowanie II rundy el. Ligi Mistrzów oraz Ligi Konferencji; 19 lipca: losowanie III rundy el. Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji; 2 sierpnia: losowanie IV rundy wszystkich trzech pucharów.

Terminy el. Ligi Mistrzów 2021/22:
22 i 25 czerwca: runda wstępna;
6-7 lipca i 13-14 lipca: mecze i rewanże I rundy eliminacji;
20-21 lipca i 27-28 lipca: mecze i rewanże II rundy eliminacji;
3-4 sierpnia i 10 sierpnia: mecze i rewanże III rundy eliminacji;
17-18 sierpnia i 24-25 sierpnia: mecze i rewanże IV rundy eliminacji.

Terminy eliminacji Ligi Europy 2021/22:
5 sierpnia i 12 sierpnia: mecze i rewanże III rundy eliminacji; 19 sierpnia i 26 sierpnia: mecze i rewanże IV rundy eliminacji;

Terminy eliminacji Ligi Konferencji:
8 lipca i 15 lipca: mecze i rewanże I rundy eliminacji; 22 lipca i 29 lipca: mecze i rewanże II rundy eliminacji; 5 sierpnia i 12 sierpnia: mecze i rewanże III rundy eliminacji; 19 sierpnia i 26 sierpnia: mecze i rewanże IV rundy eliminacji.

Poprzedni

Liga Mistrzów UEFA: Angielski finał w Stambule

Następny

W Juventusie już nie cenią Szczęsnego

Zostaw komentarz