Uniwersjada 2019: Igrzyska dla studentów

W rozpoczynającej się w środę 3 lipca w Neapolu 30. Uniwersjadzie w sportach letnich wystartuje 112 reprezentantów Polski – 52 zawodniczki i 60 zawodników. Zmagania akademickich sportowców odbędą się w 18 dyscyplinach i potrwają do 14 lipca. Do zdobycia są 222 komplety medali.

Letnia Uniwersjada 2019 roku w Neapolu to jubileuszowa, trzydziesta edycja tej imprezy. Odbędzie się równo 60 lat po pierwszej uniwersjadzie, którą zorganizowano w 1959 roku w Turynie. Włosi byli gospodarzami letniej uniwersjady jeszcze trzykrotnie- ponownie w Turynie w 1970, w Rzymie w 1975 i na Sycylii w 1997 roku. Organizatorzy przygotowują trzy wioski uniwersjadowe. Pierwsza i największa zlokalizowana zostanie na statkach wycieczkowych MSC Lirica oraz Costa Victoria, które będą stacjonować w porcie Neapolu. W niej zamieszkają lekkoatleci, pływacy, judocy oraz tenisiści. Pozostali sportowcy zamieszkają poza Neapolem. W oddalonym o 50 km Salerno zakwaterowani będą łucznicy i szermierze. Z kolei w dwóch hotelach w miejscowości Casserta – w XVIII i XIX była to letnia rezydencja królów Neapolu – mieszkać będą zawodnicy z taekwondo, tenisa stołowego, strzelectwa sportowego i siatkarze.

Dla potrzeb uniwersjady przygotowano blisko 50 obiektów sportowych. Spodziewany jest udział około 8 tys. sportowców z ponad 150 krajów całego świata. Akademicka reprezentacja Polski będzie liczyć blisko 200 osób. Do rywalizacji wrócą siatkarze, którzy ostatni raz grali na uniwersjadzie w Kazaniu w 2013 roku, gdzie zdobyli srebrny medal.
W programie uniwersjady w Neapolu znalazło się 18 dyscyplin. To judo, lekkoatletyka, łucznictwo, pływanie, piłka siatkowa, szermierka, strzelectwo sportowe, taekwondo, tenis, tenis stołowy oraz dyscypliny, w których zabraknie Polaków: gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, koszykówka, skoki do wody, piłka nożna, piłka wodna, rugby i żeglarstwo. Do zdobycia będą 222 komplety medali – najwięcej w lekkoatletyce (50) i pływaniu (40).

Nasi akademicy do tej pory w letnich uniwersjadach zdobyli 342 medale – 94 złote, 116 srebrnych i 132 brązowe. W Neapolu Polacy wystartują w dziesięciu dyscyplinach: judo, lekkoatletyce, łucznictwie, pływaniu, siatkówce mężczyzn, strzelectwie, szermierce, taekwondo, tenisie oraz w tenisie stołowym. Najliczniejszą grupę (29 osób) stanowią lekkoatleci. Chorążym reprezentacji został siatkarz Paweł Halaba.

Na poprzedniej Uniwersjadzie zorganizowanej dwa lata temu w stolicy Tajwanu Tajpej startowało 181 polskich sportowców. Wywalczyli 25 krążków – siedem złotych i po dziewięć srebrnych i brązowych, co dało Polsce 11. miejsce w klasyfikacji medalowej. Największe sukcesy Polacy donieśli w lekkoatletyce, stając sześć razy na najwyższym stopniu podium. Złote medale wywalczyli: Krystian Zalewski (3000 m z przeszkodami), Marcelin Witek (rzut oszczepem), Malwina Kopron i Paweł Fajdek (rzut młotem), Małgorzata Hołub (400 m) oraz sztafeta 4×400 m w składzie Holub, Iga Baumgart, Patrycja Wyciszkiewicz i Justyna Święty. Z jakim dorobkiem wrócą biało-czerwoni z Neapolu?