23 kwietnia 2024

Wygrana na początek

Reprezentacja Polski wygrała swój pierwszy mecz na mistrzostwach świata w Chinach. Koszykarze Mike’a Taylora na inaugurację turnieju pokonali Wenezuelę 80:69 (22:24, 22:12, 16:15, 20:18).

Biało-czerwoni byli faworytami meczu z Wenezuelą, ale na zwycięstwo musieli ciężko zapracować. Pierwszą kwartę przegrali 22:24, w drugiej opanowali sytuacje i na przerwę schodzili z prowadzeniem 44:36. Trzecią kwartę znów jednak zaczęli fatalnie, od straty sześciu punktów. Rywale na szczęście szybko osiągnęła limit fauli, a w szeregach biało-czerwonych dobry okres gry zaliczył trafiający regularnie z dystansu Waczyński. Polacy uzyskali wyraźną przewagę. Na pięć minut przed końcem meczu mieli 12 punktów przewagi, a ostatecznie zwyciężyła różnicą 11 „oczek”, wygrywając pewnie swój pierwszy mecz na mistrzostwach świata po 52 latach przerwy. We wtorek 3 września reprezentacja Polski zagra z ekipą gospodarzy turnieju, a w czwartek 5 września z zespołem Wybrzeża Kości Słoniowej.

Pierwszy raz w historii mistrzostw świata w koszykówce występują 32 reprezentacje (wcześniej 24). Turniej odbywa się w formacie z dwiema fazami grupowymi, po których nastąpią ćwierćfinały, półfinały, mecz o trzecie miejsce oraz finał. Łącznie rozegranych zostanie 96 meczów. W pierwszej fazie zespoły są podzielone na osiem grup (A-H) po cztery zespoły, z której awans wywalczą po dwie najlepsze reprezentacje.

W drugiej fazie nowe grupy (I-L) stworzą ekipy z sąsiadujących ze sobą grup w fazie pierwszej. A więc dwie drużyny z grupy A zagrają z dwiema drużynami z grupy B itd. Czyli nasza grupa pomiesza się z grupą, gdzie mierzą się ze sobą Korea Południowa, Nigeria, Rosja i Argentyna.