27 kwietnia 2024

Zbigniew Kaczmarek (1946-2023)

W poniedziałek w Hanowerze zmarł w wieku 76 lat po ciężkiej chorobie jeden z najwybitniejszych w historii polskich ciężarowców Zbigniew Kaczmarek – poinformował Polski Komitet Olimpijski.

Urodzony 21 lipca 1946 roku w Tarnowskich Górach sportowiec zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskich ciężarów. W igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku wywalczył w wadze lekkiej brązowy medal. Cztery lata później wystąpił na igrzyskach w Montrealu, gdzie pierwotnie zajął pierwsze miejsce. W trakcie kontroli dopingowej w jego organizmie wykryto niedozwolone środki (steroidy anaboliczne), co przyniosło dyskwalifikację.

W bogatej kolekcji sukcesów miał także osiem medali mistrzostw świata, w tym dwa złote oraz trzy srebrne i trzy brązowe. Z mistrzostw Europy przywiózł dziesięć krążków. Dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium imprezy, a plonem startów były cztery srebrne i tyle samo brązowych medali. Pięciokrotnie został mistrzem Polski.