48 godzin świat

Manewry na Bałtyku

„Manewry krajów członkowskich NATO na Morzu Bałtyckim nie są skierowane przeciwko państwom trzecim, chociaż sytuacja w sferze bezpieczeństwa w regionie pogorszyła się po przyłączeniu Krymu do Rosji” – napisano w oświadczeniu rzecznik prasowej sojuszu Oany Lungescu. „Cel zakrojonych na szeroką skalę manewrów marynarki wojennej polega na tym, aby zademonstrować, że NATO może obronić się przed każdym przeciwnikiem” – czytamy dalej. Manewry BALTOPS 2019 odbywają się w dniach 9-21 czerwca w akwatorium Morza Bałtyckiego. W ćwiczeniach uczestniczy 18 państw członkowskich NATO oraz partnerzy sojuszu. Łącznie weźmie w nich udział około 12 tys. wojskowych, 44 okręty wojenne i 40 samolotów oraz śmigłowców. Manewry są monitorowane przez rosyjską Flotę Bałtycką. W wyznaczonych rejonach zorganizowano dyżur dwóch uderzeniowych grup uderzeniowych, okrętowej uderzeniowej grupy poszukiwawczej, samolotów lotnictwa morskiego, a także przybrzeżnych systemów rakietowych „Bastion”. W poniedziałek rosyjski samolot Su-27 przechwycił dwie natowskie maszyny rozpoznawcze.

Jest wniosek

Departament Sprawiedliwości USA skierował do władz Wielkiej Brytanii oficjalny wniosek ws. ekstradycji założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange’a. Zgodnie z umową między USA a Wielką Brytanią, Waszyngton powinien był to zrobić w ciągu 60 dni od zatrzymania Assange’a, czyli do 10 czerwca. Zgodnie z nią po wysłaniu wniosku o ekstradycję USA nie mogą stawiać już Assange’owi nowych oskarżeń, ale na podstawie już sformułowanych – w tym o ujawnienie tajnych informacji i szpiegostwo – Assange’owi grozi do 175 lat więzienia.

Turcy nie polatają

Tureccy piloci, szkoleni w bazie wojskowo-lotniczej Luke w Arizonie, zostali odsunięci od lotów myśliwcami bombowymi V generacji F-35. Według wcześniejszych doniesień szef Pentagonu Patrick Shanahan powiadomił swojego tureckiego kolegę Hulusiego Akara, że szkoleni w USA piloci mają opuścić kraj do 31 lipca. „Jeśli Turcja nie zmieni swojej polityki, będziemy nadal ściśle współpracować z naszym tureckim sojusznikiem w kwestii ograniczania jego udziału w programie F-35” – powiedział rzecznik amerykańskiego ministerstwa obrony Mike Andrews. Amerykańskie obstrukcje w sprawie F-35, mimo iż Turcja jest jednym z uczestników międzynarodowego programu ich budowy, to odwet za decyzję rządu w Ankarze w sprawie zakupu rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400. W tej sprawie Turcja nie zamierza jednak ustąpić.

Dożywocie za gwałt i zabójstwo

Taki wyrok usłyszeli trzej z siedmiu oskarżonych o wielokrotne zgwałcenie i zamordowanie w indyjskim Kaszmirze ośmioletniej muzułmanki. Zbrodnia miała podłoże religijne i etniczne.

Będzie więcej Yankees

Prezydent Andrzej Duda podpisze dziś w Waszyngtonie umowę w sprawie zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Nie sfinalizowano jednak umów w sprawie zakupów broni.

Polak oskarżony o szpiegostwo

Moskiewski sąd miejski wszczął sprawę przeciwko obywatelowi Polski Marianowi Radzajewskiemu oskarżanemu o szpiegostwo. Sprawa jest rozpoznawana przy drzwiach zamkniętych.

Watykan się dystansuje

Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej potępia „ideologię gender” w szkołach i domaga się prawa rodzin do „wolności” – czyli do decydowania o profilu edukacji seksualnej.

4 thoughts on “48 godzin świat”

  1. Greetings from Los angeles! I’m bored at work so I decided to
    browse your website on my iphone during lunch break. I really like the info you provide here and can’t wait to take
    a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile ..

    I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good blog!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *