48 godzin świat

Manewry na Bałtyku

„Manewry krajów członkowskich NATO na Morzu Bałtyckim nie są skierowane przeciwko państwom trzecim, chociaż sytuacja w sferze bezpieczeństwa w regionie pogorszyła się po przyłączeniu Krymu do Rosji” – napisano w oświadczeniu rzecznik prasowej sojuszu Oany Lungescu. „Cel zakrojonych na szeroką skalę manewrów marynarki wojennej polega na tym, aby zademonstrować, że NATO może obronić się przed każdym przeciwnikiem” – czytamy dalej. Manewry BALTOPS 2019 odbywają się w dniach 9-21 czerwca w akwatorium Morza Bałtyckiego. W ćwiczeniach uczestniczy 18 państw członkowskich NATO oraz partnerzy sojuszu. Łącznie weźmie w nich udział około 12 tys. wojskowych, 44 okręty wojenne i 40 samolotów oraz śmigłowców. Manewry są monitorowane przez rosyjską Flotę Bałtycką. W wyznaczonych rejonach zorganizowano dyżur dwóch uderzeniowych grup uderzeniowych, okrętowej uderzeniowej grupy poszukiwawczej, samolotów lotnictwa morskiego, a także przybrzeżnych systemów rakietowych „Bastion”. W poniedziałek rosyjski samolot Su-27 przechwycił dwie natowskie maszyny rozpoznawcze.

Jest wniosek

Departament Sprawiedliwości USA skierował do władz Wielkiej Brytanii oficjalny wniosek ws. ekstradycji założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange’a. Zgodnie z umową między USA a Wielką Brytanią, Waszyngton powinien był to zrobić w ciągu 60 dni od zatrzymania Assange’a, czyli do 10 czerwca. Zgodnie z nią po wysłaniu wniosku o ekstradycję USA nie mogą stawiać już Assange’owi nowych oskarżeń, ale na podstawie już sformułowanych – w tym o ujawnienie tajnych informacji i szpiegostwo – Assange’owi grozi do 175 lat więzienia.

Turcy nie polatają

Tureccy piloci, szkoleni w bazie wojskowo-lotniczej Luke w Arizonie, zostali odsunięci od lotów myśliwcami bombowymi V generacji F-35. Według wcześniejszych doniesień szef Pentagonu Patrick Shanahan powiadomił swojego tureckiego kolegę Hulusiego Akara, że szkoleni w USA piloci mają opuścić kraj do 31 lipca. „Jeśli Turcja nie zmieni swojej polityki, będziemy nadal ściśle współpracować z naszym tureckim sojusznikiem w kwestii ograniczania jego udziału w programie F-35” – powiedział rzecznik amerykańskiego ministerstwa obrony Mike Andrews. Amerykańskie obstrukcje w sprawie F-35, mimo iż Turcja jest jednym z uczestników międzynarodowego programu ich budowy, to odwet za decyzję rządu w Ankarze w sprawie zakupu rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400. W tej sprawie Turcja nie zamierza jednak ustąpić.

Dożywocie za gwałt i zabójstwo

Taki wyrok usłyszeli trzej z siedmiu oskarżonych o wielokrotne zgwałcenie i zamordowanie w indyjskim Kaszmirze ośmioletniej muzułmanki. Zbrodnia miała podłoże religijne i etniczne.

Będzie więcej Yankees

Prezydent Andrzej Duda podpisze dziś w Waszyngtonie umowę w sprawie zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Nie sfinalizowano jednak umów w sprawie zakupów broni.

Polak oskarżony o szpiegostwo

Moskiewski sąd miejski wszczął sprawę przeciwko obywatelowi Polski Marianowi Radzajewskiemu oskarżanemu o szpiegostwo. Sprawa jest rozpoznawana przy drzwiach zamkniętych.

Watykan się dystansuje

Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej potępia „ideologię gender” w szkołach i domaga się prawa rodzin do „wolności” – czyli do decydowania o profilu edukacji seksualnej.