48 godzin świat

Wymiana doszła do skutku

Samolot, który wyleciał z Boryspola z uwolnionymi na Ukrainie więźniami w ramach wzajemnej wymiany między Ukrainą a Rosją, wylądował w Moskwie. W tym samym czasie w Kijowie wylądował statek powietrzny, który wystartował z moskiewskiego lotniska. Po stronie rosyjskiej zostali wymienieni redaktor naczelny portalu RIA Novosti Ukraina Kiriłł Wyszynski, „cenny świadek” w sprawie katastrofy Boeinga MH17 Władimir Cemach, a także skazani za zdradę stanu ukraińscy wojskowi Maksim Odincow i Aleksander Baranow. Niewydawania Rosjanom Cenacha domagała się od ukraińskich władz holenderska prokuratura. Teraz występiła z wnioskiem o jego ekstradycję do Rosji. Z kolei Rosja przekazała stronie ukraińskiej m.in. 24 marynarzy zatrzymanych w wyniku incydentu Cieśninie Kerczeńskiej oraz skazanego w Rosji ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

Amerykanie testują rakiety

Stany Zjednoczone przeprowadziły testowe starty nieuzbrojonych pocisków balistycznych Trident II D5 z okrętu podwodnego Nebraska (SSBN 739) typu Ohio o napędzie atomowym. Testy przeprowadzono w pobliżu wybrzeża Kalifornii. Pierwsze dwa odbyły się 4 września, a pozostałe – 6 września.

Rozmowy odwołane

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę, że odwołał planowane na niedzielę w Camp David spotkanie z przywódcami afgańskich talibów. Powodem odwołania rozmów, których celem jest wypracowanie układu pokojowego, który zakończyłby wojnę domową w Afganistanie był czwartkowy zamach w Kabulu, w wyniku którego zginęło 12 osób. „Jeżeli nie mogą zgodzić się na rozejm podczas tak ważnych rozmów pokojowych i nawet zabijają 12 niewinnych osób, to najprawdopodobniej nie mogliby również wynegocjować istotnego porozumienia” – napisał na Twitterze. Do USA na spotkanie z Donaldem Trumpem przybył także prezydent Afganistanu Aszraf Ghani.

Turcja grozi „otwarciem drzwi”

Turecki prezydent Recep Erdogan, którego kraj przyjął ok. czterech milionów uchodźców, zagroził „otwarciem drzwi” do Unii Europejskiej, jeśli nie dostanie więcej pieniędzy i jeśli Europa nie poprze planowanego najazdu tureckiego na północną Syrię, gdzie znajduje się kurdyjska autonomia Rożawa. Do operacji wojskowej miałby dojść jeszcze we wrześniu. Ponad 3,5 miliona to uchodźcy z Syrii, reszta to głównie Afgańczycy. Ankara chce stworzyć w miejscu Rożawy „strefę bezpieczeństwa”, wzdłuż 450 kilometrowej granicy z Turcją, gdzie część Syryjczyków mogłaby wrócić. Wcześniej szykującą się napaść turecką na Rożawę prezydent argumentował koniecznością likwidacji kurdyjskiej autonomii, którą uważa za zagrożenie, ze względu na jej żywe kontakty z „terrorystyczną”, turecką Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

Strajk na Wyspach

Pierwszy raz w historii piloci British Airways przystąpią do strajku. 90 proc. z 4300 pilotów ma zamiar strajkować w dziś i jutro wskutek odmowy powiększenia funduszu płacowego przez firmę.

Kryzys jest jeden

„Nie ma dwóch odrębnych kryzysów, jeden środowiskowy, a drugi społeczny, ale istnieje jeden złożony kryzys społeczno-ekologiczny” – stwierdził papież Franciszek na Madagaskarze.

Wybory bez opozycji

Wczoraj Rosjanie wybierali deputowanych do władz regionalnych. Niedopuszczenie kandydatów opozycyjnych wywołało serię protestów w tygodniach poprzedzających głosowanie.

Obóz zagłady dla Barbie

Lalki na krzyżach i szubienicach, idące do otwartych piekarników – to szokujące elementy instalacji artysty żydowskiego pochodzenia Jamesa Jacobiego pokazanej na festiwalu w Nevadzie.