48 godzin świat

Katalonia nie odpuszcza

Premier Katalonii Quim Torra oświadczył, że jego rząd będzie dążył do ogłoszenia secesji „Musimy ponownie zacząć pracować nad uzyskaniem niepodległości. Cel ten się nie zmienia. Cała nasza klasa polityczna powinna dążyć do wypełnienia obietnic danych naszym obywatelom” – powiedział

Sankcje pozostają

Prezydent USA Donald Trump podpisał dekret o przedłużeniu na rok embarga handlowego nałożonego na Kubę w 1962 roku. Embargo miało przestać obowiązywać 14 września 2019 roku.

Będzie kolejna wymiana?

Kijów przekazał Moskwie listy przetrzymywanych w Rosji obywateli Ukrainy w celu rozpoczęcia negocjacji na nowym etapie wymiany więźniów. 7 września Rosja i Ukraina uwolniły po 35 skazanych i zatrzymanych obywateli, między innymi skazanych za przygotowanie ataku terrorystycznego Ołeha Sencowa i Aleksandra Kolczenkę, skazanego za szpiegostwo Romana Suszczenko oraz 24 ukraińskich żołnierzy, którzy przekroczyli rosyjską granicę.

Pożar w kurorcie

W górach otaczających kurort Lartaki na Peloponezie wybuchł pożar. W całej Grecji podobnych pożarów jest ok. 80 – ich powód to upały, susza i silne wiatry.

Sztorm na Bahamach

Ledwie co Wyspy Bahama spustoszył huragan Dorian, spadł na nie kolejny kataklizm – huragan Humberto. Wprawdzie jego siła wiatru to tylko 85 km/n, a nie 300, jak Doriana, ale utrudnia to akcję ratowniczą.

Złoty sedes ukradziony

Wykonany ze złota sedes z rezydencji Churchillów w Blenheim został skradziony. Jego wartość ocenia się na ok. milion funtów. Sprawcy spowodowali także zalanie pałacu.

Kolejne aresztowania w Turcji

Tureckie władze nakazały aresztowanie 223 wojskowych podejrzanych o udział w nieudanym zamachu stanu w 2016 roku. W związku z zamachem aresztowano do tej pory 77 tys. osób.