48 godzin świat

Redakcja

Krwawe wybory

Niska frekwencja oraz kilka zamachów talibów, w których według władz zginęły co najmniej trzy osoby, a 24 zostały ranne – oto jak przebiegały wybory prezydenckie w Afganistanie. Wstępnych wyników oczekuje się dopiero po 17 października, a końcowych 7 listopada. Sygnalizowane były liczne nieprawidłowości procesu wyborczego, więc rezultat głosowania będzie przypuszczalnie kontestowany.

Pierwsza misja F-35

Sześć włoskich myśliwców F-35A Lightining II będzie patrolowało islandzkie niebo w ramach misji NATO „air policing”. To pierwsze takie „zadanie bojowe” nowych maszyn. Sojusz po raz pierwszy skierował swoje F-35 do konkretnego kraju w ramach zobowiązań sojuszniczych.

Nie ma zagrożenia?

Prefekt Rouen we Francji zapewnił, że nie ma zagrożenia dla zdrowia mieszkańców regionu po pożarze w zakładach chemicznych. Przyznał jednak, że rolnicy i hodowcy powinni się wstrzymać z dostawami na rynek swoich warzyw i owoców oraz mleka do czasu kolejnych badań, a działkowicze nie powinni jeść pomidorów ze swoich ogródków. W okolicy po pożarze osadza się czarna maź.

Patrioty dla Saudów

Stany Zjednoczone rozmieszczą w Arabii Saudyjskiej dodatkową baterię wyrzutni Patriot po ataku na na obiekty naftowe Saudi Aramco.

Lotniskowiec w pułapce

Chiński portal Sohu opublikował zdjęcia satelitarne, na których amerykański lotniskowiec „Ronald Reagan” otoczony przez okręty wojenne Chin. Nie wiadomo dokładnie, kiedy zdjęcia zostały zrobione. O tym, że amerykański lotniskowiec zmierzał do Morza Południowochińskiego, informowano jeszcze 6 sierpnia. Rzecznik 7. Floty USA odmówił komentarza, czy dany incydent faktycznie miał miejsce. Poinformował jedynie, że lotniskowiec przeprowadza obecnie „rutynowe operacje”.

Katastrofa myśliwca

Pilot myśliwca słowackich sił powietrznych MiG-29 rozbił się w sobotni wieczór w pobliżu miasta Zlate Moravce. MiG-29 (wg kodyfikacji NATO Fulcrum) to radziecki i rosyjski myśliwiec czwartej generacji, zaprojektowany do niszczenia wszystkich typów celów powietrznych w prostych i trudnych warunkach pogodowych. Słowackie Siły Powietrzne posiadają na stanie 11 myśliwców tego typu.

Może nie chcieć, ale musi

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo musi do 4 października udostępnić Kongresowi dokumenty dotyczące Ukrainy potrzebne w śledztwie w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa.

Dymisja wysłannika

Kurt Volker, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy, podał się w piątek do dymisji w związku ze sprawą wykorzystywania ukraińskich służb w kampanii wyborczej Donalda Trumpa.

Zabójstwo „honorowe”

Sąd w Pakistanie skazał na dożywocie brata Qandeel Baloch jej uduszenie. Zabójstwo było „honorowe”, gdyż dziewczyna miała splamić honor rodziny pokazując się w internecie ubrana na sposób zachodni.

Pożar w drodze do Wenecji

Na pokładzie promu „Olympic Champion” w porcie Igumenitsa na zachodzie Grecji wybuchł pożar. Ewakuowano ponad 600 osób. Do katastrofy doszło zaraz po wypłynięciu promu do Wenecji.

 

Poprzedni

Pakistan grozi

Następny

Głosy na Gadzinowskiego

Zostaw komentarz