Czy wiecie, że gruszki można podzielić na płcie?

Tadeusz Jasiński
Czy wiecie, że gruszki można podzielić na płcie?

微信图片_20211020095754

Kantalupa, winogrona, granaty, morele, figi, rokitnik, daktyle… Sinciang to miejsce pełne owocowych aromatów, a latem i jesienią dojrzałe owoce tworzą słodki „chór”. W tym sezonie najsmaczniejszym owocem Sinciangu jest gruszka Korla.

Na przełomie września i października na rynku zaczęły pojawiać się świeżo zebrane tegoroczne gruszki. W sadach wielu wiosek w regionie Korla w mongolskiej prefekturze autonomicznej Bayingol w Sinciangu w północno-zachodnich Chinach, można zobaczyć dojrzałe gruszki Korla wiszące na gałęziach drzew. Gruszka Korla rośnie na tym terenie od prawie ponad 1300 lat. W tym roku obszar uprawy gruszek w mieście Korla przekroczył 31 tysięcy hektarów, szacuje się, że z tego terenu zbierze się w tym roku 430 tysięcy ton gruszek.
W przeciwieństwie do większości owoców, skórka gruszki jest zielona, ale owoce tej gruszki są dojrzałe. Niektóre gruszki mają czerwone fragmenty na swojej skórce, które wyglądają jak rumieniec na twarzy dziewczyny. W porównaniu z innymi normalnymi odmianami gruszek, gruszki Korla mają wyższą zawartość cukru z powodu dłuższej ekspozycji na promienie słoneczne. Jednak niezależnie od tego, czy na powierzchni są czerwone fragmenty, czy nie, smak wszystkich dojrzałych gruszek Korla jest wyśmienity. Gruszki te, są niewielkich rozmiarów, mają cienką skórkę, a ich smak i słodycz są niesamowite. Zawierają 10 ~ 14 proc. cukru, a zawartość wody to około 87 proc. . Dlatego można powiedzieć, że jedzenie gruszek Korla jest jak picie soku gruszkowego.
Co ciekawe, miejscowa ludność dzieli gruszki Korla na dwie płcie na podstawie różnicy w wyglądzie – żeńskie gruszki są całkowicie zapadnięte na dnie, a męskie gruszki wybrzuszone na zewnątrz. Jeśli chodzi o kryteria oceny jakości gruszek Korla, wiele osób popełnia błąd, myśląc, że żeńskie, większe gruszki to lepsze. Nie ma podstaw do takiego twierdzenia.
W rzeczywistości różnica między dwoma płciami to tylko różnica w cechach zewnętrznych, nie wpływa to na smak gruszki. Ponad to, w dzisiejszych czasach męskie gruszki występują bardzo rzadko w sadach. W 2019 roku, wprowadzono nową klasyfikację jakości gruszek Korla, tak by nie były już klasyfikowane wyłącznie według wagi i wielkości. Stowarzyszenie Hodowców Gruszek Korla w mongolskiej prefekturze autonomicznej Bayingol wprowadziło standardową wagę owoców przeznaczonych do handlu, które zawiera się w przedziale wagowym od 90 do 150 gramów, a gatunek owoców handlowych określa się na podstawie wskaźników sensorycznych oraz wskaźników fizycznych i chemicznych. Gruszki Korla dzielą się na trzy klasy: A, B i C, do klasyfikacji używa się takich elementów jak wygląd, smak, kolor, wady skórki, dojrzałości nasion, masa pojedynczego owocu i twardości owocu ze skórką.
Owoce z Sinciangu, charakteryzują się tym, że ich nazwy pochodzą od nazwy regionu gdzie są zbierane, na przykład są gruszki Korla i kantalupa z Hami. Wszystko dlatego, że wyjątkowe warunki geograficzne miejsca pochodzenia nadają im niepowtarzalny smak.
Okres nasłonecznienia w Korla wynosi prawie 3000 godzin rocznie, a różnica temperatur między dniem a nocą jest bardzo duża. Duża ekspozycja na światło i duża różnica temperatur to decydujące czynniki wpływające na słodkość owoców. Miejscowa gleba jest bogata w pierwiastki śladowe i materię organiczną, które są korzystne dla wzrostu drzew owocowych. Ponadto dla owoców niezbędna jest również wystarczająca ilość wody. Chociaż Sinciang jest chińskim regionem najbardziej oddalonym od morza i klimat tutaj panujący jest suchy, przez Korla przepływa duża rzeka o nazwie Paw. Połączenie światła słonecznego, temperatury, gleby i nawodnienia tworzy wyjątkowe gruszki Korla.
Aby zwiększyć produkcję i sprzedaż gruszek Korla, mieszkańcy wsi często zrzeszają się w spółdzielniach, gdzie mogą uzyskać informacje o technologii produkcji i rynku. Jinjiucheng Spółdzielcza Grupa Hodowców Gruszki w wiosce Qigaikeqike w powiecie Awati w Korla została założone w 2008 roku przez Liu Zhemin, jedną z właścicielek sadu gruszkowego. W ubiegłym roku 108 członków tej spółdzielczej sprzedało 4000 ton gruszek po cenie od około 2,1 do 3,6 złotych za kilogram.
Sad gruszkowy w Korla należący do Gulmaram Reyim, mieszkanki wioski Xiaolangan w powiacie Awati, zajmuje powierzchnię 110 akrów. Każdej jesieni jej gruszki są sprzedawane kupcowi z Kantonu, który współpracuje z nią od wielu lat. W sezonie zbiorów pod koniec września ona poprosiła krewnych i przyjaciół o pomoc w ich zbiorze. Zebrane gruszki zostały sprzedane za ponad 43 tysięcy złotych i po kilku dniach pojawiły się w supermarkecie w Kantonie, 5000 km od Korli. Jesienią ludzie w całych Chinach mogą skosztować najświeższych gruszek, a co w przypadku, gdy chcemy skosztować tej gruszki poza sezonem zbiorów?
Przechowywanie w chłodni jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Gruszka powinna zostać umieszczone w chłodni w ciągu 24 godzin od zerwania z drzewa. W lokalnych chłodniach są zdeponowane przez nabywców dziesiątki tysiące skrzyń z gruszkami, które mogą być przechowywane od września do sierpnia przyszłego roku. W tym okresie, jeśli nabywcy potrzebują partii gruszek, pracownicy w magazynie chłodni sortują i pakują zdeponowane przez nich gruszki według wielkości i krągłości, a następnie wysyłają pudełka z gruszkami do wyznaczonego przez nich miasta. Oprócz tego, gruszki, których wygląd nie odpowiada standardowi owoców handlowych, trafią do zakładu przetwórstwa spożywczego, gdzie zostają przerobione na podobny do czerwonego bursztynu krem gruszkowy.
Od 1 marca br. formalnie weszła w życie podpisana przez Chiny i UE „Chińsko-europejską Umowę o Oznaczeniach Geograficznych”. Gruszki z Korla znajdują się w tej umowie. Co to jest oznaczenie geograficzne? Najprostsze wytłumaczenie jest takie, że jak widzisz nazwę „Korla”, oznacza to, że ta gruszka jest pyszna. Jeśli zobaczysz w supermarkecie tą nazwę, musisz ją kupić i skosztować!

Poprzedni

Centrolewica wraca do ratusza Rzymu i Turynu

Następny

Gospodarka 48 godzin

Zostaw komentarz