Poszukiwanie pragmatycznej współpracy w celu promocji wzajemnych korzyści

Gong Ming i Ji Peijuan, Dziennik Ludowy
Poszukiwanie pragmatycznej współpracy w celu promocji wzajemnych korzyści

Wywiad z Ambasadorem RP w Chinach Wojciechem Zajączkowskim.
„Mechanizm współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej jest dla nas ważną platformą dialogu, komunikacji i współpracy z Chinami.” Udzielając niedawno wywiadu Dziennikowi Ludowemu, ambasador RP w Chinach Wojciech Zajączkowski powiedział, że Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Spodziewa się, że ta współpraca przyniesie więcej możliwości w osiąganiu głębszych obopólnych korzyści.
Wojciech Zajączkowski zaznaczył, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej cenią tradycyjną przyjaźń z Chinami. Polska jest jednym z pierwszych krajów, które nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chinami. W 2016 roku oba kraje nawiązały wszechstronne partnerstwo strategiczne i prowadzą stabilną współpracę w zakresie handlu, gospodarki, nauki, kultury i wymiany kadr. W ubiegłym roku Polska i Chiny zjednoczyły się w obliczu nowego koronawirusa, oba narody przezwyciężyły trudności i pomagały sobie nawzajem pozostawiając wiele wzruszających chwil.
Polska jest bramą China Railway Express do Europy. W 2015 roku podpisano porozumienie między rządem Chińskiej Republiki Ludowej a rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące wspólnego wspierania inicjatywy „Pasa i Szlaku”. Wojciech Zajączkowski powiedział, że obecnie 85 proc. – 90 proc. pociągów China Railway Express przejeżdża przez graniczne miasto Małaszewicze. W ubiegłym roku, w stosunku do 2019 roku, liczba kontenerów tranzytowych w Małaszewiczach wzrosła z 97 tys. do 155 tys. China Railway Express cieszy się coraz większą popularnością, a polski rząd zainwestował w infrastrukturę kolejową w okolicach Małaszewicz, przygotowując się do dalszego rozwoju w przyszłości.
„Polska ma dużą przewagę lokalizacyjną i intensywnie rozwija branże związane z komunikacją i logistyką, i ma nadzieję zwiększyć swój udział w globalnym łańcuchu dostaw” – zaznaczył polski dyplomata. Dodał, że obie strony powinny w pełni wykorzystać i uwolnić potencjał China Railway Express, zachęcać chińskie firmy do szerszej współpracy z Polską.
Polska i inne kraje UE prowadzą z Chinami współpracę w szerokim zakresie, w oparciu o wzajemne korzyści. W 2020 r. Stosunki między UE a Chinami przyniosły owocne rezultaty, tworząc solidne podstawy dla przyszłego rozwoju. Polska aktywnie uczestniczyła w przygotowaniach do zawarcia Umowy inwestycyjnej między Chinami a UE oraz Agendy Strategicznej UE-Chiny 2025. Polska i Chiny mogą zacieśniać współpracę w wielu obszarach takich, jak logistyka i zielone technologie.
Polski ambasador uważa, że ​​po wybuchu epidemii Chiny w kreatywny sposób dostosowały platformę współpracy i zorganizowały różne targi online, z korzyścią dla przezwyciężenia wstrząsu pandemii. Wojciech Zajączkowski podkreślił, że epidemia miała negatywny wpływ na wzrost gospodarczy różnych krajów i międzynarodową współpracę gospodarczą. Aby zapewnić szybkie ożywienie gospodarcze, należy przestrzegać zasad wolnego handlu, otwartości i uczciwej konkurencji.
Zdaniem Zajączkowskiego, kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Chiny mogą dalej pogłębiać współpracę, tworzyć środowisko gospodarcze korzystne dla obu stron i realizować zrównoważony wzrost. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej przywiązują dużą wagę do wymiany handlowej z Chinami, zwłaszcza do handlu produktami rolnymi. Ambasador dodał, że Polska oczekuje pogłębionej współpracy z Chinami w tej dziedzinie.

Poprzedni

Po meczu gwiazd NBA

Następny

Kruszące wiertło w służbie Polsce

Zostaw komentarz