Rozwój chińskich kolei dużych prędkości

Według raportu „Voice of China” Chińskiej Grupy Mediów, most na rzece Hongliu znajdujący się na styku autonomicznego regionu Sinciangu i prowincji Gansu jest pierwszym mostem kolejowym dużych prędkości dla linii Lanzhou-Sinciang, który wjeżdża do regionu Sinciangu. Jasnozielone wagony pociągu Fuxing czyli „Odrodzenie” typu CR200J (EMU CR200J) zaczęły kursować na tej trasie od 28 lipca 2019 roku.

Pociąg Fuxing CR200J jest pojazdem o najniższej prędkości w serii i najwcześniejszym elektrycznym EMU o skoncentrowanej mocy w rodzinie pociągów Fuxing. Model ten osiąga maksymalną prędkość 160 km na godzinę. Może być używany na dużych odległościach lub jako pociąg na krótkich dystansach i pociąg międzymiastowy. Pojazd ten może jeździć na istniejącej zelektryfikowanej linii kolejowej o długości około 100 tysięcy kilometrów w całych Chinach.

Pociąg Fuxing typu CR200J na moście nad rzeką Hongliu

Wpływ innych krajów na rozwój chińskich kolei
W 1978 roku w Chinach większość kolei to lokomotywy parowe spalające węgiel. W pamięci Chińczyków pociągi pasażerskie w dawnych czasach były ciemnozielone i jechały bardzo wolno.
W tym samym roku wicepremier Deng Xiaoping złożył wizytę w Japonii. Podczas pobytu jechał pociągiem „Hikari” z Tokio do regionu Kansai linią Shinkansen, która była pierwszą szybką linią kolejową na świecie. Prędkość pociągu „Hikari” wynosiła około 200 kilometrów na godzinę.
Wysoka szybkość japońskiego pociągu zrobiła na Dengu Xiaopingu ogromne wrażenie. Przygoda ta jest ważnym wydarzeniem w historii przebiegu rozwoju chińskich kolei. Chińscy pracownicy kolejowi często wracają do tej historii, inspirując się nią.
Z końcem roku 1990 ówczesne Ministerstwo Kolei Chin opublikowało raport dotyczący koncepcji budowy szybkiej linii Pekin-Szanghaj. Przez kolejne kilkanaście lat toczyły się spory: „czy potrzebujemy budować nową szybką linię kolejową do transportu pasażerów?”, „czy używać lewitacji magnetycznej czy kół i szyny przy tworzeniu kolei o dużej prędkości?”. Po kilku rundach dyskusji i argumentacji, 27 grudnia 2007 roku założona została spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Pekin-Szanghaj Szybka Kolej.
Pierwszą szybką linią kolejową w kontynentalnych Chinach była trasa Qinghuangdao-Shenyang. Budowa tej linii rozpoczęła się w 1999 roku, a została całkowicie ukończona w 2003 roku.
W 2004 roku ówczesne Ministerstwo Kolei podpisało umowy o transferze technologii z firmami między innymi z Kanady i Niemiec. W połączeniu z niezależną innowacją chińskich przedsiębiorstw, te partie pociągów EMU, które zostały wspólnie zaprojektowane, wyprodukowane i posiadające niezależne chińskie prawa własności intelektualnej, nazwano Hexie czyli „Harmonia”.
W czerwcu 2008 roku pociąg Hexie po raz pierwszy ruszył w drogę z Pekinu do Tianjinu. Wtedy prędkość maksymalna wynosiła 394,3 kilometrów na godzinę, co pozwoliło na osiągnięcie największej prędkości pociągów kolejowych działających w tamtym czasie na świecie. Przyspieszenie pociągu od 0 do 300 km/h zajmowało mniej niż pięć minut.
18 kwietnia 2008 roku oficjalnie rozpoczęła się budowa linii dużych prędkości Pekin-Szanghaj. Po trzech latach, czyli 30 czerwca 2011 roku cała linia została otwarta dla ruchu. Jej długość wynosi 1318 kilometrów i ma ona w sumie 24 stacje.
Cała wybudowana linia Pekin-Szanghaj była wtedy najdłuższą trasą kolei dużych prędkości o najwyższych standardach technicznych na świecie.

Pierwsza szybka kolej w kontynentalnych Chinach na trasie Qinghuangdao-Shenyang

Stabilność + wysoka szybkość = rozwój chińskich kolei
Trudne warunki klimatyczne i geograficzne ograniczały szersze korzystanie z pociągów Hexie. Wykorzystując zagraniczne standardy, rozwój chińskich kolei dużych prędkości będzie od nich zależny. W czerwcu 2015 roku z linii montażowej zjechał chiński standardowy pociąg osiągający prędkość 350 km/h. Spośród 254 ważnych norm tego pociągu, chiński standard stanowi 84 procent.
Latem tego samego roku filmik zrobiony przez szwedzkiego pasażera cieszył się wielką popularnością w internecie. Głównym bohaterem była mała moneta. Została ona umieszczona pionowo na parapecie pociągu szybkiej kolei Pekin-Szanghaj. Prędkość pociągu wynosiła około 300 km/h, a moneta stała stabilnie przez ponad 8 minut.
Chińska szybka kolej, która została zaprojektowana przez Chińczyków i jeździ bardzo płynnie, uległa ogromnemu postępowi rozwoju. Na samym początku chińskie koleje dużych prędkości rozwijały się pod wpływem innych krajów, krok po kroku zajmując czołowe miejsce na świecie.
Zhao Changjiang, dyrektor Wydziału Planowania Strategicznego przy Chińskiej Narodowej Korporacji Kolejowej (China State Railway Group Co., Ltd.) powiedział, że Chiny stały się krajem o najdłuższej i najszybszej kolei dużych prędkości na świecie. Chiny mogą budować koleje dużych prędkości w różnych warunkach klimatycznych i trudnych warunkach geologicznych – dodał.

Pociąg Hexie czyli „Harmonia”

Sieć kolejowa obejmuje wszystkie zakątki Chin
W czerwcu 2017 roku chiński standardowy pociąg został oficjalnie nazwany Fuxing czyli „Odrodzenie”. Podróżowanie po Chinach stało się szybsze i wygodne.
Jednocześnie z szybkim rozwojem technologii produkcji pociągów, chińska sieć kolejowa rozprzestrzeniła się również na wszystkie zakątki kraju. Na podstawie wcześniejszego planu „4 szybkie linie kolejowe z południa na północ, 4 szybkie linie kolejowe ze wschodu na zachód” Chiny wprowadziły od 2016 roku średnio i długoterminowy plan rozwoju sieci kolejowej (2016-2030 r.) czyli „8 szybkich linii kolejowych z południa na północ, 8 szybkich linii ze wschodu na zachód”. Budowa kolei Chengdu-Guiyang jest częścią tego planu. Linia ta zostanie oddana do użytku pod koniec 2019 roku. Będzie to pierwsza szybka kolej na świecie w regionie górskim.
Do końca 2018 roku cała długość kolei w Chinach wynosiła ponad 131 tysięcy kilometrów, co oznacza wzrost o 109 tysięcy kilometrów w porównaniu z 1949 rokiem. 29 tysięcy kilemetrów to koleje dużych prędkości.

Pociąg Fuxing czyli „Odrodzenie”

Obecnie budowa chińskich kolei rozwija się w kierunku przemysłu inteligentnego. Dyrektor Zhao Changjiang poinformował, że na trasie kolei z Pekinu do Shenyangu odbyła się kompleksowa próba kluczowej technologii autonomicznej inteligentnej kolei dużych prędkości. Zapowiedział, że linia kolejowa dużych prędkości Pekin-Zhangjiakou, która zostanie otwarta dla ruchu pod koniec 2019 roku, oraz nowa szybka kolej międzymiastowa Pekin-Xiong’an, która zostanie otwarta dla ruchu pod koniec 2020 roku, będą pierwszymi liniami inteligentnej kolei dużych prędkości.
Obecnie chińskie koleje dużych prędkości i pociągi jeżdżące w tej sieci są wizytówką Chin.