Z elektroniczną wizą

Od 1 lipca 2019 roku obywatele 50 państw będą mogli wjechać Obwodu Kaliningradzkiego na podstawie wizy elektronicznej. Od takiej wizy nie będzie też pobierana opłata konsularna.

Premier Dmitrij Miedwiediew w maju br. zatwierdził procedurę wydawania wiz elektronicznych dla obcokrajowców wjeżdżających do tego regionu. Te same przepisy obowiązują już na Dalekim Wschodzie. Wjazd i wyjazd za pomocą wiz elektronicznych odbywa się przez drogowe, kolejowe i morskie przejścia graniczne, a także przez lotnisko. Władze regionalne oczekują, że obywatele co najmniej 50 krajów będą mogli z nich korzystać.
Wizy będą ważne przez 30 dni kalendarzowych od daty opublikowania zawiadomienia o wykonaniu dokumentu elektronicznego na specjalistycznej stronie internetowej rosyjskiego MSZ. Pozwolą obcokrajowcom pozostać na terytorium Kaliningradu przez okres do ośmiu dni.
Aby otrzymać wizę elektroniczną, trzeba będzie wypełnić formularz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej (https://evisa.kdmid.ru/en-US/Home/Index). Należy to zrobić co najmniej cztery dni przed planowanym przyjazdem do Obwodu Kaliningradzkiego. Przy wypełnianiu formularza będzie wymagane także zdjęcie.
Po sprawdzeniu formularza, informacja zostanie przesłana do punktów kontroli granicznej. O przyznaniu wizy elektronicznej wnioskodawca zostanie poinformowany nie później niż po upływie czterech dni.
Obywatel ubiegający się o wizę otrzyma numer identyfikacyjny, który podczas przekraczania granicy będzie musiał przedstawić razem z paszportem.
Obcokrajowcy muszą też mieć przy sobie ubezpieczenie zdrowotne, a także bilety podróży (albo potwierdzenie ich nabycia) wyjazdu z Federacji Rosyjskiej, jeśli wyjeżdżamy z tego kraju pociągiem, odlatujemy samolotem lub odpływamy transportem morskim. Opuścić Rosję będzie można wyłącznie z terytorium obwodu kaliningradzkiego.
Wprowadzenie wiz elektronicznych ma zwiększyć liczbę przepływ turystów. W 2018 roku Obwód Kaliningradzki odwiedziło 1,5 mln osób, do roku 2025 władze chcą tę liczbę podwoić. Dla porównania: w2015 roku Obwód Kaliningradzki odwiedziło 1 mln turystów.
„Dzięki uproszczeniu trybu wizowego większa liczba obcokrajowców będzie mogła zapoznać się z naszym krajem, na własne oczy zobaczyć jak żyjemy – zarówno od strony turystycznej, jak i potencjalnej współpracy oraz dalszego współdziałania na wielu płaszczyznach” – czytamy na turystycznym portalu internetowym visit-kaliningrad.ru.
Gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow powiedział zaś, że podobnego kroku spodziewa się m.in. ze strony Polski Litwy.
Przypomnijmy, że przez krótki czas obowiązywał bezwizowy przygraniczny ruch obejmujący mieszkańców obwodu kaliningradzkiego i północno-wschodniego regionu Polski. Poruszanie się bez wiz mieszkańców terenów przygranicznych pomiędzy Obwodem Kaliningradzkim a Polską zostało zawieszone w lipcu 2016 roku ze względów bezpieczeństwa przed warszawskim szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. I nic nie wskazuje na to, by miał być przywrócony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *