Zielona wizja – nowoczesne chińskie samochody nowej energii wjeżdżają na europejski rynek

Tadeusz Jasiński
Zielona wizja – nowoczesne chińskie samochody nowej energii wjeżdżają na europejski rynek

CHILE-SANTIAGO-ELECTROMOBILITY-PLAN

Światowy przemysł motoryzacyjny wciąż przestawia się na produkcję pojazdów niskoemisyjnych. Z tego powodu chińscy producenci samochodów nowej energii przyspieszają wprowadzanie swoich najnowszych modeli na rynki zagraniczne.

Od kultowej sedana Hongqi po wschodzące start-upy, takie jak NIO i XPeng, chińscy producenci samochodów nowej energii dzięki zielonej wizji I najnowocześniejszej technologii są bardziej pewni siebie niż ich poprzednicy na bardziej dojrzałych i konkurencyjnych rynkach, takich jak Europa i Stany Zjednoczone .
Zieleńsza wizja
To nie przypadek, że wielu chińskich producentów pojazdów elektrycznych wybiera Europę jako pierwszy przystanek ich zamorskiego desantu, ponieważ region przyciąga takie branże opłacalnymi korzyściami.
Chińska marka XPeng rozpoczęła eksport swojego inteligentnego elektrycznego coupe P7 do Norwegii w sierpniu, po tym, jak już od prawie roku model G3 był obecny na rynku europejskim. Miesiąc później firma BYD ogłosiła, że ​​łączna liczba jej całkowicie elektrycznych SUV-ów Tang wysłanych do Europy przekroczyła 1000 sztuk.
„Teraz jest najlepszy czas na eksport pojazdów nowej energii, produkowanych przez niezależnych producentów, zwłaszcza na rynek europejski”, powiedział Xu Haidong, zastępca głównego inżyniera Stowarzyszenia Chińskich Producentów Samochodów.
Większość maszyn nowej energii na rynku europejskim to pojazdy hybrydowe, które tworzą przewagę konkurencyjną dla pojazdów czysto elektrycznych, mówi Xu. Dotacje dla pojazdów nowej energii w krajach europejskich stwarzają bardziej preferencyjne warunki rozwoju.
Jako wschodzący producent pojazdów elektrycznych w Chinach, firma NIO otworzyła swój pierwszy NIO House, flagowy sklep z kawiarnią i salonem wystawowym w Oslo, a pod koniec września rozpoczęła sprzedaż swoich pojazdów w Norwegii.
Norwegowie bardzo poważnie inwestują w zieloną technologię i myślę, że również NIO z Chin przyjeżdża do Norwegii ze swoimi zielonymi technologiami, takimi jak stacje wymiany, powiedział Marius Hayler, dyrektor generalny NIO Norway.
Koncern Hongqi, jeden z najstarszych chińskich producentów samochodów z najwyższej półki – FAW, ogłosił niedawno, że otrzymał około 500 zamówień na swojego e-SUVa z Norwegii. Wszystko to dzięki przyjaznej dla środowiska polityce oraz dobrej infrastrukturze dla pojazdów elektrycznych w tym północnoeuropejskim kraju.
W Wielkiej Brytanii flota firmy kurierskiej DPD ma zostać uzupełniona o 750 elektrycznych vanów wyprodukowanych przez firmę Maxus, spółkę zależną producenta samochodów SAIC Motor z siedzibą w Szanghaju, co oznacza największe w historii pojedyncze zamówienie na pojazdy chińskiej marki w Wielkiej Brytanii.
Pojazdy, w tym 500 3,5-tonowych i 250 mniejszych furgonetek, podwoją flotę pojazdów elektrycznych DPD do 1500, czyniąc ją jednym z najlepszych operatorów pojazdów elektrycznych w kraju.
Wang Rui, dyrektor generalny SAIC Maxus, powiedział, że głównym punktem docelowym firmy w 2020 roku są kraje rozwinięte, a największym celem była Europa, gdzie wkrótce stała się liderem w lokalnej niszy z ponad 5000 pojazdów nowej energii wyeksportowanych w czasie ostatniego roku.
Nowe trendy, nowa siła
W zaawansowanej bazie produkcyjnej NIO dla pojazdów nowej energii w Hefei we wschodnich Chinach, każdego dnia produkowanych jest około 400 pojazdów, składanych przez 307 robotów w ramach w pełni zautomatyzowanego systemu.
Europejskim konsumentom pojazdy elektryczne wyprodukowane w Chinach zapewniają inne wrażenia użytkowe dzięki przyciągającej wzrok technologii, niestandardowej produkcji i przystępnym cenom.
Wystarczy jedno dotknięcie centralnego wyświetlacza, aby samochody NIO można było automatycznie zaparkować w stacji wymiany baterii. Wymiana w pełni naładowanej baterii zajmuje tylko trzy minuty co skraca czas oczekiwania właściciela na doładowanie.
NIO poinformował, że zamierza zainstalować 20 stacji wymiany baterii w pięciu największych miastach Norwegii i przy niektórych głównych drogach kraju.
Gunnar Birkenfeldt, jeden z pierwszych norweskich użytkowników NIO oraz dyrektor platformy subskrypcyjnej firmy, powiedział, że chociaż technologia wymiany baterii nie była nową koncepcją, to jej komercjalizacja jest już inną kwestią.
Biorąc pod uwagę obecne wrażenia, nie widzi powodu, aby w przyszłości nie wybierać innych modeli NIO, mówi.
Oprócz innowacji w procesie produkcyjnym oraz przyspieszeniu ładowania, sztuczna inteligencja była również główną cechą wielu chińskich pojazdów elektrycznych.
Również we wrześniu, 12-metrowy samobieżny autobus elektryczny wyprodukowany przez chiński CRRC Electric Vehicle, odbył próbną jazdę po otwartych drogach Paryża.
Pojazd przejechał sześciokilometrowy odcinek na trasie autobusu. W około 40 minut minął 26 świateł i 10 przystanków autobusowych. Autobus ma rozpocząć regularne przewozy pasażerskie jesienią przyszłego roku.
Wielu chińskich gigantów technologicznych wkroczyło ostatnio na rynek pojazdów elektrycznych, przynosząc ze sobą większą konkurencję i innowacyjność do i tak już rozkwitającej branży.
Xiaomi, chiński producent elektroniki, znany ze swoich smartfonów i elektroniki rozrywkowej, ujawnił we wrześniu własną spółkę zależną produkującą pojazdy elektryczne z kapitałem początkowym w wysokości 10 miliardów juanów (około 1,5 miliarda dolarów amerykańskich).
GAC Group z siedzibą w Guangzhou ogłosiła na początku tego roku wspólny projekt z chińskim gigantem technologicznym Huawei w celu opracowania „inteligentnego SUV-a”.
Wraz z wejściem firm technologicznych na rynek pojazdów nowej energii oczekuje się, że konkurencja wokół sztucznej inteligencji będzie bardziej intensywna.
Konkurencja może się okazać ostrą dla producentów samochodów, ale także przynosić korzyści klientom i jeszcze bardziej wzmocnić branżę, a także przyczynić się do wysiłków społeczności międzynarodowej na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.
Według danych chińskiego Ministerstwa Handlu pojazdy nowej energii napędzały wzrost chińskiego eksportu motoryzacyjnego. Od stycznia do lipca eksport samochodów wzrósł o 102,5 proc. , co stanowi rekordowy wzrost w tym samym okresie w historii.
Jak tylko chińskie firmy motoryzacyjne wejdą na rynki krajów rozwiniętych, będą mogły naprawdę uczestniczyć w międzynarodowej konkurencji, powiedział Cui Dongshu, sekretarz generalny Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów Osobowych.
Gwałtowny wzrost chińskiego eksportu samochodów w 2021 r. odzwierciedla znaczny wzrost światowej konkurencyjności chińskiego przemysłu motoryzacyjnego, podczas gdy nadal istnieje ogromne pole do wzrostu eksportu, mówi Cui.

Poprzedni

Bigos tygodniowy

Następny

Nieodwracalność globalizacji a przyszłość polskiej gospodarki

Zostaw komentarz