Gospodarka 48 godzin

Dług publiczny w górę

Business Centre Club ocenił tzw. „Piątkę Kaczyńskiego”, która według rządowych szacunków ma kosztować prawie 43 mld zł. Proponowana seria pięciu nowych wydatków w 2020 r. i później, w połączeniu z innymi wydatkami budżetowymi oznaczać będzie – w sytuacji malejącego tempa wzrostu – duże ryzyko wzrostu długu publicznego w relacji do PKB, z perspektywą przekroczenia konstytucyjnego progu 60 proc. za kilka lat. Ale „kilka lat” to może być nawet i dziesięć, a zatem nie jest to szczególnie niebezpieczna perspektywa dla gospodarki naszego kraju.

Deficyt także

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego deficyt w polskim sektorze finansów publicznych w 2020 r. wzrośnie do 3,1 proc. produktu krajowego brutto (w tym roku – 2,2 proc.). Natomiast deficyt obrotów bieżących ma wzrosnąć z 1,1 proc. w tym roku do 1,5 proc. w przyszłym. Przy wciąż niezłym tempie rozwoju gospodarczego naszego kraju, nie powinno to raczej zagrozić stanowi budżetu.

Mosty kolejowe do remontu

Firma PKP Polskie Linie Kolejowe zaplanowała w tym roku prace na 168 mostach w całym kraju. W budowie są nowe mosty kolejowe przez Wisłę, Bug i Pilicę. Po przebudowanych mostach pociągi pojadą nieco szybciej. Szczególnie ważną inwestycją będzie krakowski nowy most na Wiśle. Wykonawca rozpoczął montaż głównych elementów konstrukcji. Stalowe elementy przyjechały z huty aż z Luksemburga. Do końca 2020 r., dzięki środkom unijnym, w Krakowie po trzech mostach pociągi pojadą z prędkością ponad 80 km/h.

Bankowość w internecie

Z bankowości internetowej korzystało w czwartym kwartale ubiegłego roku w Polsce 17 mln użytkowników, a z mobilnej 11 mln. Wraz z rosnącą popularnością tych usług ubywa miejsc pracy w bankowości, a niektóre placówki są zamykane – podaje raport „Polska bankowość w liczbach” autorstwa Bankier.pl i PRNews. Na koniec 2018 r. swój telefon w instrument płatniczy zmieniło 1,8 mln klientów banków. Wraz z postępującą cyfryzacją zmienia się sektor bankowy – w ciągu ostatniej dekady zatrudnienie w branży stopniało o 20 tys. osób, a w latach 2015 – 2018 banki zamknęły 1500 placówek własnych. Oddziały bankowe przechodzą transformację. W Polsce funkcjonuje ich już blisko 200 bez obsługi kasowej – i będzie ich przybywać w kolejnych latach.

One thought on “Gospodarka 48 godzin”

  1. Co mnie irytuje to tak wściekłe ataki liberałów środowisk biznesowych i powiązanych z nimi mediów na politykę społeczną . Zgadzam się z tym że socjal Kaczyńskiego to oszustwo .Ale to rządy liberalow doprowadziły dziś do takiej papeuryzacji społecznej że partie takie jak PiS mogą teraz bezwzględnie na tym żerować .Jak widać bieda i wykluczenie ekonomiczne mają dziś funkcje polityczna pozwalają konsolidować poparcie dla partii więc w interesie tych polityków jest utrzymanie tego inaczej kto by na nich głosował . Jeszcze dadzą przedsiebiorcom , w postaci różnych ulg podatkowych i wszyscy zadowoleni. Neoliberalna polityka ma się świetnie rząd podaruje kolejne miliardy zł OFE ulgi podatkowe dla zagranicznych koncernów a ludziom podniesie Wat .gazeta wyborcza będzie piała z zachwytu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *