48 godzin sport

Ostapenko za mocna dla Świątek
Iga Świątek (na zdjęciu) awansowała do głównej drabinki turnieju WTA Premier na trawiastych kortach w Birmingham (pula nagród 1,1 mln dolarów). Polka w kwalifikacjach pokonała 6:7(5), 6:3, 6:3 Australijkę Destanee Aiavę, a następnie Amerykankę Bernardą Perę (wyeliminowała wcześniej inną z Polek, Magdalenę Fręch) 2:6, 7:6(6), 6:4. W pierwszej rundzie 18-letnia Świątek trafiła na 22-letnią Łotyszkę Jelenę Ostapenko, triumfatorkę wielkoszlemowego French Open sprzed dwóch lat, obecnie zajmującą w rankingu WTA 36. miejsce. Nasza tenisistka na światowej liście plasuje się obecnie na 65. pozycji. W starciu z Ostapenko nie podjęła jednak walki i w 51 minut przegrała z nią gładko 0:6, 2:6.

Rosjanie sami łapią swoich dopingowiczów
Rosyjska Agencja Antydopingowa wszczęła śledztwo przeciwko 33 sportowcom, którzy są podejrzani o przyjmowanie zakazanych leków. Mieli oni przyjmować zapisane przez lekarza niedozwolone leki. RUSADA nie podała nazwisk podejrzanych sportowców. Wiadomo jednak, że w grupie tej jest 19 lekkoatletów (w tym dwóch niepełnosprawnych), 5 kolarzy, a także bokser i gimnastyczka. Wszyscy trenowali w akademii sportowej w Czuwaszji. Wiadomo jednak, że kilku z nich było reprezentantami Rosji. Wśród podejrzanych jedenastu sportowców było niepełnoletnich. RUSADA złożyła skargę na lekarza, który zapisywał leki, ale ostatecznie nie łamał on prawa, ponieważ zeznał, że nie został poinformowany o tym, że sportowcy nie mogą przyjmować zapisanych leków. Rosyjska Agencja Antydopingowa w zeszłym roku została przywrócona w poczet członków WADA po trzyletnim zawieszeniu.

Głowacki traci w pozycję w światowych rankingach
Krzysztof Głowacki spadł z czwartej na szóstą pozycję w rankingu portalu Boxrec.com wagi cruiser (junior ciężkiej). Pozycję lidera obejmie kontrowersyjny pogromca Polaka Łotysz Mairis Briedis, który jest w tej chwili drugi za Ukraińcem Aleksandrem Usykiem, który jednak przechodzi do wagi ciężkiej, podobnie jak trzeci w zestawieniu Rosjanin Murat Gasijew. Sytuacja nie jest jednak przesądzona, bo promotorzy Głowackiego złożyli protest w sprawie sędziowskich błędów, a ponadto okazało się, że federacje WWC i WBO tuż przed walką wycofały swoje rekomendacje i Polak z Łotyszem ostatecznie nie bili się o mistrzowskie pasy. W pierwszej setce rankingu plasuje się sześciu polskich pięściarzy – oprócz Głowackiego jeszcze Michał Cieślak (9. miejsce), Krzysztof Włodarczyk (12), Mateusz Masternak (16), Adam Balski (47) i Nikodem Jeżewski (85).

Platini znów wplątany w korupcję, ale tylko w roli świadka
Były prezydent UEFA Michel Platini został zatrzymany przez francuska policję. Jak donoszą media w tym kraju, piłkarski działacz nie został aresztowany, a jedynie doprowadzony na przesłuchanie. Platini został poproszony o złożenie wyjaśnień odnoszących się do zeznań byłej doradczyni prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego do spraw sportu Sophii Dion, złożonych w sprawie okoliczności przyznania Rosji i Katarowi organizacji mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku. Przesłuchiwany był także Claude Gueant, kolejny współpracownik Sarkozy’ego, ale on nie został zatrzymany. Dziennik „Le Monde” twierdzi, że Platiniemu nie zostaną postawione żadne zarzuty i ma być jedynie świadkiem w prowadzonym śledztwie dotyczącym „domniemanej aktywnej i pasywnej korupcji osób niepełniących funkcji publicznych”.
.