20 kwietnia 2024

PKO Ekstraklasa: Teraz prowadzi Legia

Zespół Legii Warszawa miał dużo szczęścia w meczu z Arką, ale wygrał 1:0 i wskoczył na pierwsze miejsce w tabeli

Piłkarze Wisły Płock tylko przez tydzień cieszyli się z pozycji lidera ekstraklasy. W 14. kolejce przegrali we Wrocławiu ze Śląskiem 1:3 i spadli na piąte miejsce. Nowym liderem została Legia Warszawa, która pokonała w Gdyni Arkę 1:0 i wyprzedza drugą w tabeli Cracovię lepszym bilansem bramek.

Dla „Nafciarzy” nie jest to dobry okres. W połowie poprzedniego tygodnia odpadli w 1/16 finału z Pucharu Polski, przegrywając z pierwszoligowym Stomilem Olsztyn w rzutach karnych, a w miniony poniedziałek przegrali ligową potyczkę ze Śląskiem, przez co stracili prowadzenie w tabeli. Była to pierwsza porażka płockiego zespołu w ekstraklasie od 13 września, ale też trudno uznać to za jakąś wielką sensację. W naszej przeciętnej pod względem sportowym najwyższej klasie rozgrywkowej nie ma zespołu, który potrafiłby utrzymać zwycięską passę dłużej niż przez kilka tygodni. Swoje pięć minut miały w tym sezonie Śląsk Wrocław, Jagiellonia Białystok, Pogoń Szczecin i ostatnio Wisła Płock, teraz na ligowym tronie zasiadła Legia Warszawa, ale nie jest wcale powiedziane, że na tym gorącym meblu utrzyma się dłużej od innych drużyn. W ostatniej przed reprezentacyjna przerwą 15. kolejce legioniści zagrają u siebie z Górnikiem Zabrze, „Nafciarze” podejmą Cracovię, Piast zagra w Gliwicach z Jagiellonią, a Lechia Gdańsk u siebie z Pogonią. Wyniki trudno przewidzieć, więc także układ czołówki tabeli na formalne zakończenie rundy jesiennej. Tym bardziej, że prowadząca w tabeli Legia zaliczyła serię trzech meczów z rzędu bez porażki i zgodnie z regułami naszej ekstraklasy jest poważnie zagrożona wpadką.

Bohaterem stołecznego zespołu w meczu z Arką był strzelec gola Jarosław Niezgoda. Było to ósme ligowe trafienie tego 24-letniego napastnika w tym sezonie. Taka liczba goli winduje go na czoło klasyfikacji strzelców ekstraklasy, gdzie są jeszcze Duńczyk Christian Gytkjaer z Lecha Poznań i Hiszpan Jesus Imaz z Jagiellonii. Za plecami tego tercetu z jedną bramką mniej znajdują się Paweł Brożek (Wisła Kraków) i kolejny Hiszpan, Jorge Felix z Piasta Gliwice. Sześcioma trafieniami mogą wykazać się Słoweniec Damjan Bohar (Zagłębie Lubin), Patryk Klimala (Jagiellonia Białystok), Portugalczyk Rafael Lopes (Cracovia) i Artur Sobiech (Lechia), a pięcioma Kostarykanin Felicio Brown Forbes (Raków Częstochowa), Adam Buksa (Pogoń), Hiszpan Erik Exposito (Śląsk Wrocław), Szwajcar Darko Jevtić (Lech), Piotr Parzyszek (Piast), Słowak Robert Pich (Śląsk Wrocław) i Słoweniec Sasza Żivec (Zagłębie Lubin). Ewidentną zmianą na lepsze jest obecność w ścisłej czołówce kilku polskich piłkarzy, a zatem może to któryś z nich zdobędzie na koniec sezonu koronę króla strzelców i przerwie dominację obcokrajowców w tej rywalizacji. Brożek ma już w dorobku dwa takie trofea, ale jest już jak na piłkarza w emerytalnym wieku, a na dodatek podatnym na kontuzje. Większe szanse mają Klimala, Niezgoda, Buksa i Parzyszek, o ile rzecz jasna dotrwają do końca rozgrywek, bo cała czwórka już ma transferowe oferty z zagranicznych klubów.