29 marca 2024

Średnia Milika

Arkadiusz Milik

Arkadiusz Milik w tym sezonie zdobył 10 goli w 16 meczach Serie A. Nie jest liderem strzelców, ale pod jednym względem jest najlepszy we włoskiej lidze – strzela gole najczęściej, średnio co 96 minut.

Grający na co dzień w SSC Napoli reprezentant Polski jest jednym z najlepszych strzelców w Serie A. Milik w 16 meczach zdobył 10 bramek i jest w klasyfikacji strzelców na czwartym miejscu. Więcej trafień od niego mają na koncie jedynie Cristiano Ronaldo (14 goli), Krzysztof Piątek (13) oraz Fabio Quagliarella (12). Żaden z nich nie ma jednak tak imponującej średniej jak Milik. Napastnik SSC Napoli strzelał gole średnio co 96 minut. Jak policzono w swoich 16 występach często był rezerwowym i wchodził na boisko na ostatnie 20-30 minut. W sumie uzbierało się tego 979 minut, co oznacza, że przeciętnie w jednym spotkaniu spędzał na boisku niespełna 62 minuty. Ale jeśli nawet wchodził na końcówki meczów, też potrafił pokonać bramkarzy rywali. Tak było w starciach z Empoli (grał siedem minut) i Atalantą Bergamo (osiem minut).

Włoskie media, zafascynowane eksplozją kariery innego Polaka w Serie A, Krzysztofa Piątka, który lada moment ma odejść z Genoi za kilkadziesiąt milionów euro, z opóźnieniem zauważyły wyraźną zwyżkę formy Milika. Trener Carlo Ancelotti często sadza reprezentanta Polski na ławce, ale ma o nim dobre zdanie. Działacze Napoli szykują dla Milika nowy kontrakt, ponoć do czerwca 2024 roku. Gwarantują mu solidną podwyżkę wynagrodzenia, ale w zamian za rezygnację z tzw. klauzuli odstępnego.