Tenisistka jak aferzystka

Arantxa Sanchez Vicario, czterokrotna mistrzyni turniejów Wielkiego Szlema, została wraz z byłym mężem, Josepem Santacaną, oskarżona o nadużycia finansowe. Prokuratura żąda dla byłej tenisistki czterech lat więzienia.

Nad parą ciążą zarzuty nieuczciwego przekazywania aktywów w celu uniknięcia spłaty pokaźnego długu. Do nadużycia wedle ustaleń hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości doszło w 2009 roku. Wtedy to była już tenisistka została skazana przez sąd za oszustwa podatkowe na grzywnę w wysokości 5,2 mln euro. Zasądzoną kwotę za Sachez Vicario założył jeden z banków, który miał odzyskać te pieniądze od Banque de Luxembourg, w którym tenisistka ulokowała część swojego majątku. Te zobowiązania nie zostały jednak spłacone i w 2018 roku dług urósł do kwoty siedmiu i pół miliona euro.
Bank podjął więc kroki prawne przeciwko Sanchez Vicario i jej byłemu już wówczas mężowi, Josepowi Santacanie. Najpierw wytoczył parze proces cywilny i go wygrał, lecz mimo to długu nie odzyskał, więc sprawa trafiła do sądów karnych. Z ustaleń śledczych wynikało, że para opróżniła swoje konta bankowe w luksemburskim banku i sprzedała 14 posiadanych nieruchomości.
Ale byli współmałżonkowie po rozwodzie znaleźli się w konflikcie prawnym i obecnie obwiniają się wzajemnie o niezgodne z prawem działania. Sanchez Vicario twierdzi, że nie prowadziła żadnych działań zmierzających do pozbycia się nieruchomości i ukrywania pieniędzy z ich sprzedaży, zaś Santacana utrzymuje, że działania w tej sprawie podejmował zawsze w imieniu i na zlecenie byłej żony.
Arantxa Sanchez Vicario ma w dorobku 14 wygranych turniejów wielkoszlemowych – cztery w grze pojedynczej, sześć w podwójnej i cztery w mikście. Jej pierwszy triumf przypadł na rok 1989. Hiszpanka, wtedy mająca niewiele ponad 17 lat, wygrała wówczas French Open i została najmłodszą w tamtym czasie triumfatorka tego turnieju. W sumie wygrała paryski turniej na trzykrotnie. Ponadto zwyciężyła w US Open. Od lutego do czerwca 1995 roku była pierwszą rakietą w kobiecym tenisie. Sportową karierę zakończyła w 2004 roku.