20 kwietnia 2024

Vaculik wygrał po raz drugi! Zmarzlik czwarty

PRAGA 03.06.2023 INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA SWIATA GP CZECH FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF CZECH MARTIN VACULIK FOT JAREK PABIJAN 400mm.pl

Bartosz Zmarzlik zajął czwarte miejsce w turnieju Grand Prix Czech w Pradze, trzeciej rundzie mistrzostw świata na żużlu. Triumfował, podobnie jak rok wcześniej, Słowak Martin Vaculik. W półfinale odpadł Patryk Dudek, a po fazie zasadniczej Maciej Janowski.

Vaculik wyprzedził w finale Duńczyka Leona Madsena, Australijczyka Jacka Holdera i Zmarzlika.

28-letni Polak awansował natomiast samodzielnie na pozycję lidera cyklu. Wcześniej był pierwszy ex aequo ze Szwedem Fredrikiem Lindgrenem, który na Markecie odpadł w półfinale.

Obecnie Zmarzlik ma 50 punktów i wyprzedza Szweda o trzy. Vaculik awansował na czwarte miejsce – 41, o punkt za trzecim Holderem.

Broniący tytułu Zmarzlik miał dobre wspomnienia związane ze startami w Pradze. W 2020 roku – w drodze po swoje drugie indywidualne mistrzostwo świata – zwyciężył tam dwa razy (wówczas rozegrano na Markecie dwa turnieje GP w krótkim czasie).

W zeszłym sezonie odpadł w półfinale, a w decydującym wyścigu najlepszy okazał się Vaculik.

W sobotni wieczór Słowak po raz kolejny pokazał, że dobrze czuje się na tym torze. Rozkręcał się z każdym startem. Po czterech występach nie miał na koncie biegowego zwycięstwa, ale na koniec fazy zasadniczej zaliczył trzy punkty, a potem nie dał się wyprzedzić rywalom w półfinale i finale.

Początek świetny miał natomiast Janowski. „Magic” w dwóch pierwszych startach zdobył pięć punktów, lecz ostatecznie jego bilans zatrzymał się na ośmiu – do półfinału zabrakło niewiele.

W tej fazie wystąpiło dwóch Polaków. W pierwszym półfinale Dudek, wicemistrz świata z 2017 roku, zajął ostatnie miejsce i został sklasyfikowany łącznie na siódmej pozycji z dorobkiem 9 pkt, co oznacza 10 pkt do klasyfikacji generalnej cyklu.

Natomiast Zmarzlik w swoim półfinale był drugi – za Madsenem, a przed Lindgrenem oraz Brytyjczykiem Robertem Lambertem i wszedł do finału, w którym jednak musiał uznać wyższość trzech rywali.

Sobotnie zawody były w sumie 29. o randze GP na Markecie. Pierwszy turniej odbył się w 1997 roku – wygrał wówczas Amerykanin Greg Hancock, a trzeci był Tomasz Gollob.

Kolejne zawody tegorocznego cyklu zaplanowano na 10 czerwca w niemieckim Teterow.