48 godzin świat

Chcą dymisji prezydenta

Uczestnicy protestów w Belgradzie krytykowali politykę prezydenta Aleksandara Vučicia i domagali się, aby wraz z ministrem zdrowia ustąpił z zajmowanego stanowiska. Protesty w Serbii odbywają się co tydzień od początku grudnia. Przyczyną był atak na lidera partii opozycyjnej Lewica Borko Stefanovicia i jego dwóch współpracowników, do którego doszło 23 listopada w mieście Kruševac.

Wybory z wybuchami

W sobotę, gdy w Nigerii odbywały się wybory powszechne, w dwóch miastach na północnym wschodzie kraju – Geidam i Maiduguri – przed otwarciem lokali wyborczych doszło do ataków. Przypuszczalnie dokonali ich działający w tym regionie dżihadyści z ugrupowania Boko Haram, jednak komunikat wydany przez mocodawców zamachów stwierdzał, że odpowiedzialne jest za nie Państwo Islamskie. Boko Haram jest formalnie jego częścią. Do starć z policją dochodziło także w innych częściach kraju – w sumie zginęło w ten dzień 16 osób. generalnie jednak w skali całej Nigerii przebieg przesuniętych o tydzień wyborów uznaje się za spokojny. W wyborach prezydenckich głównymi kandydatami są urzędujący prezydent Muhammadu Buhari i dawny wiceprezydent Abubakar Atiku.

Jednak zostaną

Ich obecność zostanie poważnie zredukowana, ale amerykańscy żołnierze pozostaną w Syrii. Rzeczniczka Białego Domu poinformowała, że na terytorium Syrii pozostanie „mała grupa sił pokojowych” w sile 200 żołnierzy. Pozostali mają być sukcesywnie wycofywani do 30 kwietnia. Nie wskazano lokalizacji, gdzie będą rozmieszczone odw „siły pokojowe” ani jak długo pozostaną w Syrii. Anonimowy amerykański urzędnik, cytowany z przez Agencję Reutera, twierdzi, że rozważana była koncepcja utrzymania żołnierzy w dwóch lokalizacjach: w bazie At-Tanf w pobliżu zbiegu granic Syrii, Jordanii i Iraku oraz w północnowschodniej Syrii, na obszarze, z którego Turcja chciałaby usunąć siły kurdyjskie, sojuszników USA i pogromców Państwa Islamskiego.

Wybory niepopularne

Frekwencja w wyborach parlamentarnych w Mołdawii po dwóch godzinach od rozpoczęcia głosowania wynosi 4,5 proc. – poinformowano na stronie Centralnej Komisji Wyborczej. Najaktywniej głosowali wyborcy w przedziale wiekowym 56-70 lat. Sondaże wskazują, że w niedzielnych wyborach żadnej z partii nie uda się zdobyć większości w parlamencie, najwięcej głosów prawdopodobnie uzyska Partia Socjalistyczna, z której wywodzi się prezydent Igor Dodon.

Przelot nad Rosją

Samolot wojskowy USA monitorował terytorium Rosji i przeleciał nad miastem Czita. Był to pierwszy od listopada 2017 r. lot w ramach Traktatu o Otwartych Przestworzach.

Nowe bronie Putina

„Perspektywiczne modele rosyjskiego uzbrojenia nie mają na świecie odpowiedników” – oświadczył prezydent Władimir Putin w wystąpieniu przypadającego w piątek Dnia Obrońcy Ojczyzny.

Kościelni pedofile bez akt

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kardynał Reinhard Marx stwierdził, że dokumenty dotyczące duchownych sprawców czynów pedofilskich były systematycznie niszczone.

Kim Dzong Un jedzie do Hanoi

Udający się na spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem północnokoreański przywódca udał się w drogę pancernym pociągiem. Kim podobno nie znosi latania samolotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *