28 marca 2024

Legia traci dystans do Lechii

Legia Warszawa w 23. kolejce straciła komplet punktów po porażce z Lechem w Poznaniu

W Poznaniu Lech pokonał Legię Warszawa 2:0. Porażkę legionistów wykorzystali piłkarze Lechii Gdańsk. Zespół lidera ekstraklasy wygrał u siebie z Wisłą Kraków 1:0 i powiększył punktową przewagę nad legionistami do siedmiu punktów.

Lechici zaczęli ten rok od dwóch porażek – najpierw przegrali u siebie 1:2 z Zagłębiem Lubin, a potem na wyjeździe 0:4 z Piastem Gliwice. Legia natomiast rundę wiosenną zaczęła od wygranej 1:0 na wyjeździe z Wisłą Płock, a potem przegrał na Łazienkowskiej z Cracovia 0:2. W tabeli przed sobotnią potyczką z „Kolejorzem” legioniści zajmowali druga lokatę z dorobkiem 42 punktów i stratą czterech „oczek” do prowadzącej Lechii Gdańsk.

Poznański zespół dość szybko objął prowadzenie, bo już w 8. minucie spotkania. Po dośrodkowaniu lechitów w pole karne Legii obrońca gości Marko Vesović tak niefortunnie odbił piłkę, że trafił nią w nogę Nikoli Vujadinovicia. Odbita piłka zmieniła kierunek i wpadła do siatki zaskoczonego bramkarz przyjezdnych Radosława Majeckiego. Do przerwy wynik już nie uległ zmianie.

Poziom meczu był słabiutki. Dość powiedzieć, że przez siedemdziesiąt minut piłkarze obu drużyn oddali w sumie trzy celne strzały na bramkę – dwukrotnie udało się to lechitom i raz legionistom. W 78. minucie Jóźwiak został przewrócony w polu karnym Legii i sędzia Tomasz Musiał bez wahania podyktował rzut karny. „Jedenastkę” pewnie wyegzekwował Christian Gytkjaer i podwyższył wynik meczu na 2:0. Gracze Lecha nie pozwolili rywalom na odrobienie strat, ale i sami nie dążyli do zdobycia trzeciej bramki, takim też wynikiem zakończył się mecz dwóch zespołów wciąż aspirujących do zdobycia mistrzowskiego tytułu. Przynajmniej w warstwie deklaratywnej, bo realnie szanse na to są coraz bardziej iluzoryczne.
Postarali się o to piłkarze Lechii Gdańsk, którzy niedługo po zakończeniu potyczki w Poznaniu zmierzyli się na swoim stadionie z Wisłą Kraków i pokonali ja 1:0. Dzięki wygranej odskoczyli Legii na siedem punktów oraz utrzymali przewagę 13 punktów nad Lechem.

Wyniki 23. kolejki:
Arka Gdynia – Piast Gliwice 1:2
Gole: Damian Zbozień (88) – Jakub Czerwiński (28), Joel Valencia (42). Widzów: 3501.
Korona Kielce – Pogoń Szczecin 1:1
Gole: Wato Arweladze (84) – Adam Buksa (20). Widzów: 5583.
Górnik Zabrze – Zagłębie Sosnowiec 2:1
Gole: Walerian Gwilia (12), Igor Angulo (60) – Żarko Udovicić (51). Widzów: 13 884.
Lech Poznań – Legia Warszawa 2:0
Gole: Nikola Vujadinović (8), Christian Gytkjær (79 karny). Widzów: 24 164.
Lechia Gdańsk – Wisła Kraków 1:0
Gol: Filip Mladenović (41). Widzów: 12 557.
Niedzielne mecze Miedzi Legnica z Wisłą Płock i Cracovii z Jagiellonią zakończyły się po zamknięciu wydania. Spotkanie Śląska Wrocław z Zagłębiem Lubin odbędzie się w poniedziałek (początek godz. 18:00).