48 godzin świat

Bombowiec przy granicach

Przybliżenie się do granic Rosji w rejonie Morza Bałtyckiego bombowca strategicznego jest „sprawdzaniem” potencjału obronnego i możliwości Rosji przez USA – ocenia wiceprzewodniczący Komisji Obrony Dumy Państwowej Rosji Aleksander Szerin. Jak wynika z danych monitoringu Plane Radar, bombowiec strategiczny Boeing B-52H Stratofortress amerykańskich sił powietrznych zbliżył się do granic Rosji w rejonie Morza Bałtyckiego. Leciał wzdłuż granic Polski, a następnie zbliżył się do obwodu kaliningradzkiego. Według informacji portalu Stratofortress samolot naśladował nalot na bazy Floty Bałtyckiej. Bombowiec leciał na wysokości około ośmiu tysięcy metrów.

Antylewicowy obłęd w Brazylii

Konsekwentna faszyzacja kraju zawsze zaczyna się od nagonki na lewicę we wszelkich jej odcieniach. W Brazylii to już oficjalna linia rządu Jaira Bolsonaro. Teraz powstał projekt ustawy przewidującej powołanie specjalnego urzędu nadzorującego eliminację lewicy z przestrzeni publicznej. Latynoskie media donoszą o inicjatywie ustawodawczej brazylijskiego parlamentarzysty Heitora Freire należącego do Partii Społeczno-Liberalnej, z której wywodzi się prezydent Jair Bolsonaro. W środę miał on przedstawić projekt ustawodawczej zmierzającej do oczyszczenia instytucji państwowych w Brazylii ze wszelkich wpływów lewicy. Zdaniem dziennikarzy, m.in. portalu TeleSUR, przewiduje ona, że wszystkie osoby jakkolwiek związane z ogólnikowo określoną lewicą, czyli partiami i organizacjami uznanymi przez nowe władze za niedostatecznie prawicowe, będą usuwane ze stanowisk. Miałoby też powstać nowe stanowisko rządowe: sekretarz ds. walki z lewicą. Celem tego urzędu będzie “prowadzenie obszernej kontroli, inspekcji, identyfikacji, mapowania, monitorowania” w celu oczyszczenia państwa z “agentów lewicy”.

Prywatyzacyjny obłęd w Brazylii

Wielka wyprzedaż państwowego majątku, o której mówił Jair Bolsonaro od początku prezydentury, staje się faktem. Na licytacji sprzedano 12 regionalnych lotnisk – a to dopiero początek, w zasadzie test sprawdzający, jaka będzie reakcja rynków na ruchy neoliberalnego rządu. Docelowo rząd Bolsonaro chce sprzedać wszystkie 42 lotniska pozostające w rękach państwa brazylijskiego; proces ten ma się zakończyć w 2022 r. Wtedy też prawdopodobnie całkowicie zlikwidowane zostanie Infraero, państwowy operator lotnisk. Dziś przedmiotem licytacji było 12 mniejszych portów lotniczych, za które państwo dostało łącznie 2,3 mld reali (w złotówkach byłaby to zbliżona kwota).

Szaleniec, nie terrorysta

Medialne doniesienia o sprawcy rasistowskiego ataku na meczet w Nowej Zelandii dowodzą podwójnych standardów. Jeśli sprawcą jest biały, nie używa się słowa terrorysta.

May czeka wotum nieufności?

Lider brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy Corbyn, zapowiedział, że odrzucenie kolejnej propozycji umowy w sprawie Brexitu, jego partia zażąda głosowania nad wotum nieufności dla rządu.

Zginęli cywile

Syryjska telewizja państwowa poinformowała, że w wiosce Baguz w prowincji Deir-ez-Zor zginęło dziesięciu cywilów podczas nalotu lotniczego koalicji prowadzonej przez Stany Zjednoczone.

Będzie druga tura

Pierwszą turę wyborów prezydenckich na Słowacji wygrałą Zuzana Czaputova., W drugiej zmierzy się Maroszem Szefczoviczem. Druga tura odbędzie się 30 marca.

Hamas rozpędza wiec

Siły bezpieczeństwa Hamasu, ugrupowania palestyńskiego rządzącego w zamkniętej Strefie Gazy, rozproszyły manifestacje niezadowolenia socjalnego w enklawie.

Pochwała Duce

I to z ust nie byle kogo – Rządy Eenito Mussoliniego wychwalał nie kto inny, jak przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. To rzecz zupełnie bez precedensu.

Zmartwychwstanie za 6 tys. dolarów

Tyle żąda za procedurę przywracającą do życia izraelski „cudotwórca” – rabin Eliezer Berland z chasydzkiej sekty Szuwu Bonim. jego usługi podobno cieszą się wielkim wzięciem.