48 godzin świat

Ambasada ostrzega Polaków

Szef polskiej placówki w Londynie Arkady Rzegocki zwrócił się z apelem do Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii, aby rejestrowali się w celu uzyskania statusu stałych rezydentów, jeśli będą chcieli po brexicie pozostać na Wyspach. Należy tego dokonać do końca czerwca 2021 roku lub – w przypadku bezumownego brexitu – nawet wcześniej: do końca 2020 roku. Według Ambasady do tej pory zrobiło to zaledwie 27 proc. Polaków w Zjednoczonym Królestwie.

Zamachy w Afganistanie

Co najmniej 30 osób zginęło, a 45 zostało rannych w dwóch zamachach w Afganistanie. Pierwszy z nich miał miejsce w czasie wiecu wyborczego prezydenta kraju Aszrafa Ghaniego w Czarikar w prowincji Parwan, drugi – w stolicy kraju Kabulu. W ubiegłym tygodniu rozmowy między talibami a rządem, w których uczestniczyły również Stany Zjednoczone, zostały zerwane. W odpowiedzi islamscy bojownicy zapowiedzieli wzmożenie ataków.

Kolejny statek zatrzymany

Irańscy Strażnicy Rewolucji zaaresztowali przejęli w Cieśninie Ormuz statek jakoby przemycający do Zjednoczonych Emiratów Arabskich 250 tys. litrów paliwa. 7 września doszło do podobnego zatrzymania innej niewielkiej jednostki. Ze względu na niskie ceny irańskiej ropy przemycanie jej – jak również ropopochodnych paliw – stał się bardzo lukratywnym biznesem.

Okrojone kompetencje

Janusz Wojciechowski, jeśli zostanie zatwierdzony na stanowisku europejskiego komisarza do spraw rolnictwa, będzie miał ograniczone kompetencje – kwestie państwowego wsparcia dla rolnictwa będą teraz należeć do komisarz do spraw konkurencji. To stanowisko ma objąć Dunka Margrethe Vestager.

Polska i Litwa w jednym kierunku

„Dziękuję premierowi Sauliusowi Skvernelisowi za zaproszenie i owocne rozmowy. Poruszyliśmy wiele tematów, które łączą nas i powodują, że Polska i Litwa idą w jednym kierunku” – powiedział polski premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z swoim odpowiednikiem w Wilnie. W czasie wizyty omawiane były m.in. takie kwestie jak budowa gazociągu Nord Stream 2 i współpraca militarna. Premier Morawiecki będzie też uczestniczył w otwarciu kanału Telewizji Polskiej – TVP Wilno.

Blackout w Ameryce Środkowej

W przynajmniej czterech krajach regionu doszło do awarii sieci energetycznej. W jej wyniku w Hondurasie Nikaragui nastąpił całkowity brak prądu, w Salwadorze i Gwatemali – częściowy.

Będzie dialog?

W przyszłym tygodniu ma odbyć się pierwsza sesja dialogu między rządem Hongkongu a protestującymi obywatelami – zapowiedziała szefowa hongkońskiej administracji Carrie Lam.

Ostatnia apelacja kardynała

Australijski kardynał George Pell skazany za pedofilię zwrócił się do Sądu Najwyższego. To ostatni etap, który wyczerpuje drogę sądową – w dwu instancjach wyrok skazujący został podtrzymany.

Wojny nie będzie?

Dzień po tym, jak zasugerował możliwość przeprowadzenia przez Stany Zjednoczone militarnej akcji odwetowej na Iran, prezydent USA Donald Trump zadeklarował, że chciałby uniknąć wojny.