Boris o Polakach

Brytyjski premier nie wziął udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – Zjednoczone królestwo reprezentował minister spraw zagranicznych Dominic Raab – jednak nagrał film z przesłaniem, który zamieściła na swojej stronie internetowej polska ambasada w Londynie.

W trwającej ok. dwu minut wypowiedzi premier Wielkiej Brytanii przypomniał udział polskich żołnierzy w walkach w ramach sił alianckich. Szczególnie ciepło wspomniał polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię. „Za każdym razem, kiedy wylatuję z bazy Królewskich Sił Powietrznych (RAF – red.) w Northolt, która – tak się składa – leży w moim okręgu wyborczym, wspominam polskich pilotów, którzy startowali z tego samego pasa, aby bronić brytyjskiego nieba w 1940 roku” – powiedział, przypominając, że polscy piloci z dywizjonu 303 zanotowali więcej zestrzeleń w trakcie Bitwy o Anglię niż jakakolwiek inna jednostka wchodząca w skład RAF.
Boris Johnson przypomniał też „przepowiednię” Winstona Churchilla, który niegdyś stwierdził, że że Polska będzie znowu żyła i odzyska swoje zasłużone miejsce w zorganizowanej na nowo Europie. Dziś Polska żyje i kwitnie w samym sercu Europy, tak jak przewidział to Churchill. Wielka Brytania z dumą stoi ramię w ramię z Polską, a naszą przyjaźń, zrodzoną w walce przeciwko tyranii, symbolizuje nasze nienaruszalne zobowiązanie na rzecz NATO” – powiedział brytyjski premier. „Byliśmy z wami w czasach triumfu i tragedii, będziemy z wami w kolejnych dekadach” zapewnił.