Gospodarka 48 godzin

W idealnym stanie
Wygląda na to, że Polacy użytkują samochody najbardziej niezawodne w Europie i najdoskonalsze pod względem jakości. Okazuje się bowiem, że w naszym kraju, na prawie 19 mln technicznych badań pojazdów przeprowadzonych w 2020 r. jedynie 2,5 proc. zakończyło się wynikiem negatywnym. Przypomnijmy, że chodzi o okres już po wprowadzeniu zmian, mających jakoby bezwzględnie wykrywać usterki podczas okresowych badań w stacjach kontroli pojazdów. Tymczasem w Niemczech wśród 10 mln wylosowanych badań technicznych przeprowadzonych w okresie od czerwca 2017 r. do czerwca 2018 r., aż 20 proc. pojazdów nie zostało dopuszczonych do ruchu. Podobna tendencja jest na przykład w Finlandii, gdzie w latach 2017 – 2020 przeciętnie w jednym na pięć samochodów zostały stwierdzone poważne usterki techniczne, które wykluczyły badany pojazd z ruchu drogowego. Jak widać, straszliwymi rzęchami jeżdżą ci Niemcy i Skandynawowie… Nie to, co u nas.

Nic z tego nie będzie
Propagandowy, przedwyborczy program Prawa i Sprawiedliwości, określany mianem „Polskiego Ładu” może znacznie pogorszyć sytuację wielu firm w naszym kraju. Jak wskazuje Cezary Kaźmierczak, kierujący Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców, według ich obliczeń obciążenia podatkowe małych firm i mikroprzedsiębiorców wzrosną łącznie o około 30 proc., co będzie oznaczać największą podwyżkę podatków, jakiej kiedykolwiek doświadczyli. Rzekome reformy „Polskiego Ładu” motywowane są bowiem w całości politycznie, a ich skutkiem będzie podnoszenie cen przez drobnych przedsiębiorców oraz spadek oszczędności. Przedstawiciele ZPiP uważają, że obok samorządów i tzw. klasy średniej to właśnie drobni przedsiębiorcy poniosą największą część kosztów zapowiadanej przez propagandę rządową reformy podatkowej w ramach „Polskiego Ładu”. Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, opowiadanie o tym, że na zmianach w ramach „Polskiego Ładu” skorzysta na tym 18 mln podatników, to bajki o żelaznym wilku. Eksperci tonują te obawy, zwracając uwagę, że jeszcze wciąż nic nie wiadomo, jaki w rzeczywistości kształt przybiorą zmiany podatkowe. W istocie, przedsiębiorców i innych obawiających się „Polskiego Ładu” należy pocieszyć, że to są tylko przedwyborcze bajki, które najprawdopodobniej nigdy nie przybiorą żadnego obowiązującego kształtu. Rząd PiS już wielokrotnie pokazał, że swoje obietnice traktuje w kategorii baśni, mających chwilowo prezentować obecną ekipę w lepszym świetle. Nie należy więc przykładać żadnego znaczenia do obiecanek tej ekipy.

Wątpliwa zachęta
Rząd, pragnąc zachęcić Polaków do szczepienia się przeciwko COVID-19 przyjął projekt ustawy, która dotyczy utworzenia Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Fundusz ten ma zapewnić pacjentom możliwość uzyskania świadczenia pieniężnego w sytuacji wystąpienia niepożądanych działań po podaniu szczepionki. Świadczenia kompensacyjne będą przyznawane na podstawie decyzji Rzecznika Praw Pacjenta. Chodzi zatem o zapewnienie, że ci, których zdrowie będzie zrujnowane lub osłabione w wyniku szczepienia, zostaną zabezpieczeni finansowo. Wydaje się jednak, że ta ustawa wywoła skutek odwrotny do zamierzonego. Obywatele mogą uznać, że szczepienie przeciwko Covid-19 jest bardzo niebezpieczne, skoro rząd tworzy specjalny fundusz przeznaczony na pomoc dla ofiar szczepionki.