24 kwietnia 2024

48 godzin sport

Ewa Pajor

Kanonada piłkarek nożnych
Reprezentacja Polski w piłce nożnej kobiet w eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw Europy pokonała na wyjeździe ekipę Azerbejdżanu 5:0. To drugie z rzędu zwycięstwo biało-czerwonych w takim rozmiarze – wcześniej pokonały Mołdawię także 5:0. Połowę z tych 10 trafień zaliczyła grająca na co dzień w kobiecym zespole VfL Wolfsburg Ewa Pajor (na zdjęciu). Polki mają na koncie jeszcze bezbramkowy remis z Hiszpanią, ale po trzech spotkaniach zespół prowadzony przez trenera Miłosza Stępińskiego objął prowadzenie z dorobkiem siedmiu punktów i bramkowym bilansem 10:0, wyprzedzając Hiszpanię, Czechy, Mołdawię i Azerbejdżan. Do mistrzostw awansują zwycięzcy każdej z dziewięciu grup, trzy najlepsze drużyny spośród tych, które zajęły drugie miejsce w grupie (wg bilansu meczów z drużynami z miejsc 1-5), oraz trzej zwycięzcy baraży, w których zagra pozostałe sześć drużyn z drugich miejsc w grupach.

Przełożono tenisowe mecze w Pucharze Federacji
Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) podjęła decyzję o przełożeniu turnieju finałowego Pucharu Federacji, który w dniach 14-19 kwietnia miał się odbyć w Budapeszcie z udziałem 12 drużyn. ITF przełożyła też kwietniowe spotkania barażowe, m. in. reprezentacji Polski, która 17-18 kwietnia miała zmierzyć się z ekipą Brazylii o prawo gry w kwalifikacjach do grupy światowej Pucharu Federacji. W lutym br. nasze tenisistki wygrały w Luksemburgu turniej kontynentalny strefy europejskiej.

Cracovia i Lechia Gdańsk w półfinale Pucharu Polski
W rozegranych we wtorek i środę meczach 1/4 finału piłkarskiego Puvharu Polski Cracovia pokonała na wyjeździe po dogrywce I-ligową drużynę GKS Tychy 2:1, a broniąca trofeum Lechia Gdańsk u siebie wygrała z Piastem Gliwice 2:1. Dwa pozostałe spotkania odbędą się w przyszłym tygodniu: Stal Mielec zagra z Lechem Poznań 17 marca, a Miedź Legnica z Legią Warszawa dzień później.

Szczypiorniści w Lidze Mistrzów także zagrają bez kibiców
Węgierskie władze odwołały wszelkie imprezy z udziałem więcej niż stu osób, a zarządzenie dotyczy także wydarzeń sportowych. Wobec tego zaplanowane na 28 marca rewanżowe spotkania fazy TOP 16 Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych między Telekomem Veszprem a Orlenem Wisłą Płock odbędzie się przy pustych trybunach. Także bez publiczności zostanie rozegrany pierwszy mecz, 22 marca w Płocku Bez kibiców swoje spotkania w 1/8 finału ze słoweńskim Celje rozegra także ekipa PGE Vive Kielce – 21 marca na wyjeździe i 28 marca u siebie.

Norwescy biegacze zrezygnowali ze startów w Kanadzie i USA
Z powodu epidemii koronawirusa reprezentanci Norwegii w biegach narciarskich nie wezmą udziału w kończących sezon zawodach Pucharu Świata w Kanadzie i USA. Za ocean nie polecą m.in. Therese Johaug i Johannes Hoesflot Klaebo. Dla Johaug absencja nie ma znaczenia, bo ma na koncie 2508 punktów i już zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jej najgroźniejsze konkurentki – rodaczka Heidi Weng i trzecia w zestawieniu Rosjanka Natalia Niepriajewa zgromadziły odpowiednio 1697 i 1356 punktów. Dla Klaebo nieobecność w zawodach w Quebecu (Kanada) 14-15 marca, Minneapolis (USA) 17 marca oraz Canmore (Kanada) 20-22 marca także nie ma znaczenia, bo nie ma już szans na zdobycie”Kryształowej Kuli”. Norweski biegacz ma na koncie 1726 pkt, a lider klasyfikacji generalnej Rosjanin Aleksander Bolszunowem 2221.

Polska Hokej Liga zakończyła rozgrywki w półfinale
PZHL poinformował, że rozgrywki Polskiej Hokej Ligi zostały zakończone na etapie półfinału play-off. Decyzję podjęto w związku z epidemią koronawirusa oraz w porozumieniu z wszystkimi klubami uczestniczącym w półfinałach fazy play-off. Mistrzem Polski został zespół GKS Tychy, drugie miejsce przypadło ekipie Re-Plast Unia Oświęcim, a trzecie ex aequo JKH GKS Jastrzębie i GKS Katowice. W lidze kobiet triumfowała Polonia Bytom przed drużyną GKS Stoczniowca Gdańsk, a trzecią lokatę ex aequo zajęły UKHK Unia Oświęcim i SKKH Atomówki GKS Tychy.