26 kwietnia 2024

48 godzin sport

Diamentowa Liga się sypie
Organizatorzy mityngu Diamentowej Ligi w Gateshead odwołali zaplanowane na 12 września zawody z powodu pandemii koronawirusa, przez którą znacznie opóźniły się prace przy modernizacji stadionu. W tej sytuacji brytyjska federacja lekkoatletyczna postanowiła zrezygnować z przeprowadzenia tam mityngu zaliczanego do Diamentowej Ligi. To kolejna impreza tego cyklu, która w tym roku się nie odbędzie. Wcześniej odwołano zawody w Londynie, Rabacie, Zurychu, Paryżu oraz Eugene. Zmagania w Diamentowej Lidze mają się rozpocząć 14 sierpnia mityngiem w Monako.

Glik wraca do Serie A
Kamil Glik odchodzi z AS Monaco i po czterech sezonach przerwy ponownie będzie występował we włoskiej ekstraklasie. Obrońca reprezentacji Polski w poniedziałek ma przejść testy medyczne w ekipie beniaminka Serie A Benevento. Włoski klub za transfer Glika ma zapłacić AS Monaco 3,5 mln euro, zaś polski piłkarz ma zarabiać 3 mln euro rocznie. Glik we Włoszech grał wcześniej w zespołach Barii, Palermo i Torino. W przerwanym przez pandemię minionym sezonie ligi francuskiej zagrał w barwach AS Monaco w 23 meczach i zdobył jedną bramkę.

Wirus dopadł J-League
Władze japońskiej ekstraklasy piłkarskiej (J-League) poinformowały w minioną niedzielę, że zaplanowany w poniedziałek mecz pomiędzy zespołami Nagoya Grampus a Sanfrecce Hiroshima nie odbędzie się z powodu pozytywnych wyników testów na koronawirusa. Okazało się, że dwóch piłkarzy zespołu Nagoya Grampus oraz jeden z członków sztabu szkoleniowego są zakażeni Covid-19. Liga japońska wznowiła rozgrywki na początku lipca, po czterech miesiącach przerwy spowodowanej wybuchem pandemii.

Zbojkotowały hymn USA
W miniona sobotę w ośrodku w Bradenton na Florydzie kobieca liga koszykówki WNBA rozpoczęła opóźniony z powodu pandemii o ponad dwa miesiące nowy sezon. Koszykarki zespołów New York Liberty i Seattle Storm w czasie odgrywania hymnu USA udały się do szatni, protestując w ten sposób przeciwko nierówności rasowej w USA. W IMG Academy, gdzie rozgrywany będzie ten sezon WNBA, zespół Storm pokonał Liberty 87:71. Rozgrywki WNBA miały się rozpocząć 15 maja, a w obecnej wersji każdy z zespołów rozegra 22 spotkania, po czym nastąpi faza play off.

Sobota ponownie w Śląsku
Po siedmiu latach gry w zagranicznych klubach były reprezentant Polski Waldemar Sobota (zaliczył w biało-czerwonych barwach 18 występów) będzie ponownie zawodnikiem Śląska Wrocław. 33-letni napastnik od 1 lipca tego roku jest wolnym zawodnikiem, bo wygasł jego kontrakt z niemieckim II-ligowym klubem St. Pauli. We wrocławskim zespole Sobota grał w latach 2010-2013, strzelając w 120 meczach 19 goli i notując 21 asyst. Latem 2013 roku odszedł za milion euro do belgijskiego FC Brugge, skąd dwa lata później trafił do St. Pauli.

Koronawirus w Treflu Gdańsk
Ergo Arena została zamknięta po decyzji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. To skutek pozytywnych wyników testów na Covid-19 u dwóch siatkarzy Trefla Gdańsk. W konsekwencji wszystkie zajęcia zaplanowane w dniach 24-27 lipca w Ergo Arenie i na terenach zewnętrznych wokół obiektu zostały odwołane. To pierwszy przypadki koronawirusa w męskiej siatkówce ligowej w Polsce. Kilka dni temu obecność wirusa wykryto natomiast u siatkarki ŁKS Commercecon Łódź Aleksandry Wójcik, w efekcie cała drużyna została poddana kwarantannie, a halę Arena Łódź zamknięto na czas całościowej dezynfekcji.

W chińskiej lidze znów grają
W sobotę, z pięciomiesięcznym opóźnieniem (rywalizacja miała się rozpocząć 22 lutego) spowodowanym wybuchem epidemii koronawirusa, rozpoczął się sezon w chińskiej ekstraklasie piłkarskiej. Mecz broniącego tytułu Evergrande Kanton z Shanghai Shenhua (2:0) poprzedziła minuta ciszy w hołdzie ofiarom Covid-19. Zespół z Kantonu, prowadzony przez włoskiego trenera Fabia Cannavaro, wygrał po dwóch bramkach zdobytych w 7. i 66. minucie przez Wei Shihao. Spotkanie rozegrano w Dalian, jednym z dwóch miast, które wyznaczono na dokończenie rozgrywek ligowych. Drugim jest Suzou, a w każdym rywalizuje po osiem drużyn. Testy na obecność Covid-19 będą przeprowadzane co tydzień.

Ural bez Kucharczyka i Wilusza
Dwaj polscy piłkarze, Michał Kucharczyk i Maciej Wilusz, latem odejdą z występującego w rosyjskiej ekstraklasie piłkarskiej zespołu Ural Jekaterynburg. W jedenastej drużynie minionego sezonu pozostanie natomiast trzeci Polaków – Rafał Augustyniak (w minionym sezonie były zawodnik Miedzi Legnica rozegrał 32 spotkania, strzelił dwa gole i zaliczył dwie asysty). Kucharczyk trafił do Uralu latem 2019 roku po odejściu z Legii Warszawa. Łącznie rozegrał w tym zespole 19 meczów, w których strzelił jednego gola i zaliczył jedną asystę. Z kolei Wilusz, były zawodnik m.in. Lecha Poznań, który w Rosji gra od trzech lat, zawodnikiem Urala był od stycznia 2020 roku (wcześniej grał w FK Rostów) i zdążył wystąpić w 11 meczach. Obaj nasi piłkarze od 1 sierpnia będą mieli status wolnych graczy, co oznacza, że ich nowy pracodawca nie musi za nich nic płacić.

Kylian Mbappe kontuzjowany
Piłkarze Paris Saint-Germain zdobyli Puchar Francji pokonując w rozegranym w miniony piątek finałowym meczu Saint-Etienne 1:0. Zwycięską bramkę dla paryskiej drużyny zdobył Neymar. Spotkania nie dokończył francuski gwiazdor ekipy PSG Kylian Mbappe, którego w 31. minucie brutalnie sfaulował obrońca rywali Loica Perrina. Badania wykazały poważne uszkodzenia kostki, ale na razie nie wiadomo jak długo reprezentant Francji będzie wyłączony z gry. Wiadomo, że nie zagra w najbliższy weekend z Olympique Lyon w finale Pucharu Ligi Francuskiej, ale może zdąży się wykurować do 12 sierpnia na mecz z Atalantą Bergamo w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.