20 kwietnia 2024

Kobieta trenerem w NBA

Mistrzowie NBA, Los Angeles Lakers, w ostatnim swoim meczu rozegranym w 2020 roku wygrali na wyjeździe z San Antonio Spurs 121:107. Wydarzeniem tej potyczki był debiut Becky Hammon w roli trenerki ekipy Spurs.

Hammon jest pierwszą kobietą w historii NBA, której powierzono rolę głównego trenera zespołu. Co prawda nie na stałe, bo na co dzień jest ona asystentką szkoleniowca Spurs Gregga Popovicha, ale gdy w spotkaniu z Lakers w końcówce drugiej kwarty za kłótnię z sędziami został on odesłany na trybuny, właśnie Hammon musiała przejąć obowiązki trenera. „Nie miałam czasu na zastanawianie się, czy to jest jakieś historyczne wydarzenie. Starałam się poustawiać zawodników i zmotywować ich do gry” – przyznała po meczu Hammon.
Ekipa z San Antonio przegrała trzy kwarty, ale trzecią zremisowała, gdy zespół grał już pod jej wodzą. Uznania dla Hammon po meczu nie krył szkoleniowiec Lakers Frank Vogel. „Zna się na rzeczy, co potwierdziła udzielając trafnych wskazówek drużynie. Gratulacje dla niej i dla naszej ligi, że przełamuje stereotypy” – stwierdził James.