Wayne Rooney zakończył piłkarską karierę

Wayne Rooney to bez wątpienie jeden z najlepszych angielskich piłkarzy w XXI wieku. W narodowych barwach rozegrał 120 spotkań i strzelił 53 gole, co stawia go też w szeregu najwybitniejszych graczy w całej historii angielskiego futbolu. Ostatnio występował jednak w drugoligowym Derby County, gdzie od grudnia był grającym trenerem. Rola szkoleniowca bardziej mu odpowiadała, bo 15 stycznia tego roku w wieku 35 lat piłkarską karierę.

Urodził się 24 października 1985 roku w Croxteth, dzielnicy na przedmieściach Liverpoolu, która w tamtych czasach pojawiała się w mediach głównie w kronikach policyjnych. Ojciec Wayne’a pracował dorywczo na budowach, matka w szkolnej stołówce za 100 funtów tygodniowo i dorabiała po godzinach sprzątając w domach. W tej niezamożnej angielskiej rodzinie piłkarska kariera była więc uważana za nie najgorszy pomysł na życie, więc rodzice nie uzależniali zgody na udział syna w treningach od szkolnych stopni. Wayne Rooney wychowała się w „niebieskiej” części Liverpoolu, czyli wśród fanów Evertonu. Dlatego w wieku niespełna dziesięciu lat zapisał się do szkółki piłkarskiej tego klubu. Trenerzy od razu rozpoznali w nim materiał na wielkiego piłkarza i niemal od początku kazali mu grać i trenować z chłopcami starszymi od niego. W 2002 roku zadebiutował w pierwszym zespole „The Toffees” w meczu z Arsenalem Londyn i przeszedł do historii Premier League. Wszedł na boisko w 80. minucie za Kanadyjczyka polskiego pochodzenia Tomasza Radzińskiego. W ostatnich sekundach spotkaniach przy wyniku 1:1 Rooney strzałem z 35 metrów pokonał słynnego Davida Seamana i zostając najmłodszym strzelcem gola w historii angielskiej ekstraklasy. Od tego momentu wszystko potoczyło się błyskawicznie.
Zaledwie cztery miesiące później Rooney, mając 17 lat i 111 dni, zadebiutował w reprezentacji Anglii, której selekcjonerem był Szwed Sven-Goran Eriksson. Latem 2004 roku za 25,6 mln funtów przeszedł do wielkiego Manchesteru United, z którym pięć razy zdobył mistrzostwo kraju, czterokrotnie Puchar Ligi, wygrał Ligę Mistrzów, Klubowe Mistrzostwo Świata, Puchar Anglii oraz Ligę Europy. Strzelił w barwach „Czerwonych Diabłów” 253 gole i jest najlepszym strzelcem w historii tego klubu. W Premier League zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji strzelców wszech czasów (208 goli) i trzecie miejsce w liczbie asyst (103). W reprezentacji Anglii też ma nietuzinkowy dorobek, chociaż nie okraszony żadnym spektakularnym sukcesem. W latach 2003–2017 rozegrał ww ekipie „Synów Albionu” 120 meczów. Zagrał w turniejach Euro 2004, 2012 i 2016 oraz w mistrzostwach świata 2006, 2010 i 2014. Karierę reprezentacyjną zakończył w 2017 roku jako najskuteczniejszy strzelec w historii reprezentacji Anglii (53). Teraz postanowił spróbować sił w roli trenera Derby County, a jego liczni fani trzymają za niego kciuki. Polscy kibice też powinni, bo podopiecznymi Rooney’a są dwaj nasi reprezentacyjni piłkarze – Kamil Jóźwiak i Krystian Bielik.