28 marca 2024

Wielki triumf polskiej panczenistki

Natalia Maliszewska

Natalia Maliszewska wywalczyła pierwsze w historii polskiego short tracku zawody Pucharu Świata. Polka była najlepsza w w zawodach w Calgary na 500 metrów.

To kolejne znaczące osiągnięcie Natalii Maliszewskiej. W 2015 łyżwiarka szybka z Białegostoku była pierwszą Polką na podium Pucharu Świata, zajęła wtedy drugą lokatę. W marcu 2018 została pierwszą polską medalistką mistrzostw świata, zdobywając srebro. A teraz w minioną sobotę jako pierwsza Polka wygrała rywalizację w Pucharze Świata. Dokonała tego wyczynu w zawodach otwarcia sezonu w Calgary. W finale nie dała szans Holenderce Yarze van Kerkhof i Kanadyjce Alyson Charles.
Maliszewska to największy talent polskiego short tracku.

Na igrzyska w Pjongczangu wyruszyła z deklaracją, że powalczy o medal. Była blisko, bo odpadła w ćwierćfinale. To z myślą o niej Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego wprowadził przed obecnym sezonem zmiany w sztabie trenerskim. Nową trenerką kadry została Urszula Kamińska, prowadząca na co dzień Maliszewską w białostockim Otto Speed Skating Team, pierwszej polskiej zawodowej grupie łyżwiarskiej. Kamińska to była asystentka Kanadyjczyka Sebastiana Crossa, jednego z najlepszych na świecie trenerów short tracku.