Zapłacą ekstraklasie jak za zboże

Mimo żenujących wyników w europejskich pucharach prawa telewizyjne do pokazywania meczów Lotto Ekstraklasy sprzedano za podwójnie wyższą cenę.

 

Oficjalnych informacji na ten temat jeszcze nie podano, ale z medialnych przecieków wynika, że prawa telewizyjne na dwa kolejne sezony Lotto Ekstraklasy (2019-2010 i 2020-2021) nabyły wspólnie NC+ i Telewizja Polska, płacąc za nie nieprawdopodobną kwotę 250 milionów złotych. Jeśli te informacje sie potwierdzą, będziemy świadkami chyba najdurniejszej tego typu transakcji na świecie. Obecna umowa, która wygaśnie po tym sezonie, obowiązywała przez cztery lata i kosztowała Canal + (po fuzji dzisiaj to nC+) 150 mln złotych, czyli około 37,5 mln złotych za sezon. Nowy kontrakt ma być zawarty tylko na dwa lata i kosztować 250 milionów, czyli 125 milionów złotych za sezon, co oznacza, że nC+ oraz Telewizja Polska przepłacą ponad trzykrotnie za produkt, który w ostatnich dwóch latach znacznie stracił na jakości.

Lwią część tej kwoty, bo 180 mln złotych, ma wyłożyć nC+, za co otrzyma prawo do pokazywania wszystkich spotkań. TVP dorzuca to tej puli 70 mln złotych za przywilej pokazywania hitowego meczu z każdej kolejki plus wszystkie gole i skróty z pozostałych spotkań. Umowa ma obowiązywać do końca sezonu 2020-2021, po jej wygaśnięciu przeprowadzony zostanie kolejny przetarg, tym razem na cztery sezony.

Trudno stwierdzić co sprawiło, że nabywcy zdecydowali się tak mocno przepłacić za prawo do pokazywania żenująco słabych spektakli piłkarskich oferowanych przez Lotto Ekstraklasę. W Europie mamy właśnie do czynienia z odwrotnym trendem i stacje telewizyjne płacą mniej nawet za Premier League czy Primera Division, chociaż w tych ligach poziom sportowy utrzymywany jest na wysokim poziomie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *