48 godzin świat

Po ataku na ambasadora

– Izrael wyraża pełne współczucie dla polskiego ambasadora oraz jest wstrząśnięty tym atakiem – oświadczył rzecznik MSZ Emmanuel Nahszon, w reakcji na napaść, której celem był szef polskiej placówki w Tel Awiwie Marek Magierowski. W podobnym tonie wypowiedział się Światowy Kongres Żydów: „Przedstawiciele Światowego Kongresu Żydów są wstrząśnięci i skonsternowani atakiem na polskiego ambasadora w Izraelu” – głosi oświadczenie, opublikowane na stronie internetowej organizacji. Sprawca napaści został zatrzymany półtorej godziny po zajściu. Decyzją sądu podejrzany trafił do aresztu domowego i ma zakaz zbliżania się do polskiej ambasady w Tel Awiwie przez 30 dni. Jego prawnik przekazał, że jego klient we wtorek został wyproszony z polskiej ambasady w Tel Awiwie po tym, jak chciał się dowiedzieć o zwrot mienia żydowskiego.

Polska się broni przed TSUE

W Luksemburgu odbyła się rozprawa dotycząca pozwów skierowanych przeciwko Polsce Czechom i Węgrom za odmowę przyjęcia imigrantów w ramach programu relokacji. Według polskiego MSZ skarga Komisji Europejskiej jest bezzasadna i bezprzedmiotowa. Wyrok zapadnie jesienią 2019 r.

Huawei zagrożeniem?

Prezydent USA Donald Trump podpisał dekret zakazujący amerykańskim firmom używania sprzętu telekomunikacyjnego stanowiącego „zagrożenie dla bezpieczeństwa”. Chińska firma Huawei nie jest w nim wymieniona z nazwy, ale uważa się, że dekret będzie wykorzystany właśnie przeciwko niej. Amerykańskim firmom nie wolno będzie też sprzedawać technologii Huawei, chyba że uzyskają specjalną licencję. Huawei uważa restrykcje za nieuzasadnione. „Ograniczanie Huawei dostępu do amerykańskiego rynku nie uczyni Stanów Zjednoczonych bezpieczniejszymi. Ograniczy je tylko do korzystania z droższych i gorszych technologii, wskutek czego USA zostaną w tyle w rozwoju sieci G5. Stracą na tym amerykańskie firmy i konsumenci” – czytamy w jej oświadczeniu.

Iran zawiesza zaobowiązania

Zgodnie z rozkazem Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iran oficjalnie zawiesił niektóre zobowiązania wynikające z zawartej w 2015 roku umowy nuklearnej. Podjęte przez Teheran kroki na razie nie naruszają umowy nuklearnej, jednak władze Iranu ostrzegły, że jeśli wspólnocie międzynarodowej w ciągu 60 dni nie uda się ochronić irańskiej gospodarki przed sankcjami amerykańskimi, Iran rozpocznie wzbogacenie uranu na wyższym poziomie.

Premier przed sądem

W Madrycie rozpoczął się kolejny proces przedstawiciela katalońskich władz. Tym razem był sądzony szef rządu regionu Quim Torra. Odmówił zdjęcia lokalnej symboliki przed wyborami.

Nord Stream 2 nic nie zatrzyma

– tak według dziennika „Handelsblatt” oświadczyć miała kanclerz Niemiec Angela Merkel, komentując przyjęcie nowej dyrektywy gazowej przez Unię Europejską utrudniającej realizację tego projektu.

Donald Trump pojedzie do Seulu

Biały Dom poinformował, że celem spotkania prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem będzie północnokoreański program rakietowy oraz impas w rozmowach z Pjongjangiem.

Wstrzymanie połączeń

Departament Transportu USA zarządził wstrzymanie połączeń lotniczych z Wenezuelą. – Ta decyzja została podjęta z nienawiści i zemsty – stwierdził prezydent Wenezueli Nicolás Maduro.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *